Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili ve Gazeteci Ahmet Şık, Ankara’nın Çubuk ilçesinde bir asker cenazesinde lince uğrayan Kemal Kılıçdaroğlu’na ilişkin konuştu. Saldırının azmettiricisinin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olduğunu söyleyen Şık, ”O yumruk bir arada durma iradesine indirilmiştir. Kemal beye geçmiş olsun ama faşist bloğa karşı olan herkes bilsin ki o provokasyon onlara karşı da yapıldı’’ dedi.

Fırat YEŞİLÇINAR – İSTANBUL

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün Ankara’nın Çubuk ilçesinde bir asker cenazesine katıldı. Kılıçdaroğlu ve CHP’liler ırkçı bir grubun lincine maruz kaldı. Saldırı sonrası 9 kişi gözaltına alındı. Provokatör Osman Sarıgün ise bugün çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.
Saldırı ile ilgili tepkiler gelmeye devam ediyor. CHP saldırının organize olduğu görüşünde fakat iktidar, olayın köylülerin tepkisi sonucu yaşandığını dile getiriyor.

medyablok’a konuşan HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, saldırının organize olduğunu ve muhalefetin bir arada durması gerektiğini söyledi.

‘’Soylu azmettirici”
”Süleyman Soylu ciddiye alınacak biri isim değil. Yaptığı açıklama ise suçunu örtbas etme açıklamasıdır’’ diyen Ahmet Şık şu ifadeleri kullandı: ”Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı sadece ona yapılmadı. Bu saldırının benzerini Maraş’ta, Çorum’da Sivas’ta gördük. Daha yakın tarihte ise Suruç’tan başlayarak bütün Türkiye’de patlayan bombalarda gördük. En son da Gebze’de annelere saldıran poliste gördük. Karşımızdaki karanlık böyle bir karanlık. Dolayısı ile organize ve bilinçli bir saldırı var. Türkiye’de devletten bağımsız provokasyon yapamazsın. Ayrıca her provokasyonun arkasından da devlet çıkmıştır.
2011’de seçimlerin ardından Silvan’da savaş gördük. 2015’ten sonra da savaş yine diriltildi. Şimdi de iktidar gücünü kaybettiğini anlayınca böyle bir ortam yarattı. Soylu bu işin azmettiricisidir; Erdoğan ve Bahçeli ile birlikte.’’

‘’Yumruk bir arada durma iradesine indi”
Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun dileklerini de ileten Şık, ”Amaçları sadece iktidarı kaybetmek değil, ortaya dökülecek suçlarıdır. O yüzden her şeyi yapabilirler. O yumruk da bir arada durma iradesine indirilmiştir. Kemal Bey’e geçmiş olsun ama faşist bloğa karşı olan herkes bilsin ki o provokasyon onlara karşı da yapıldı.

‘’İktidar açlık grevlerinde ayak diretiyor”
Kılıçdaroğlu’na atılan yumruk ile açlık grevleri arasında bir bağ var. Onlar en hukuki taleple açlık grevindeler. Orada ayak direten iktidar elbette bu tarz provokasyonların peşinden koşar. Aradaki bağı iyi kurmak lazım. Kimse yoksul çocuklar üzerinden şehitlik edebiyatı yapmasın. Doğrusu ölümlerin olmaması’’ dedi.

‘’Birliktelik gücünün gösterilmesi lazım”
Şık ‘Bu saldırılar sürer mi?’ sorusuna ise şu yanıtı verdi: Bu tarz saldırılar olur mu bilmem ama olmamasını sağlayacak olanlar biziz. Bu birliktelik gücünün sahada gösterilmesi lazım.’’

‘’Soylu istifa ederse koalisyon biter”
Yaşanan saldırıları 7 Haziran genel seçimleri ile 1 Kasım arasında yaşanan sürece benzeten Şık, ”Eğer geri adım atılırsa 7 Haziran ve 1 Kasım’da yaşadıklarımızı yaşarız. Soylu istifa ederse de eğer MHP ile yapılan koalisyon biter. Bahçeli’nin açıklamaları da bunu gösteriyor. Ben de buna inanıyorum. Davutoğlu ve diğer AKP’lilerin açıklamaları da bunu gösteriyor.’’

Erken seçim iddiası
2020 yılı içerisinde erken seçim olacağını da iddia eden Şık konuşmasını şöyle sürdürdü: ”Seneye bu ülkede bir seçim olacak ve biz o seçime AKP olmadan gideceğiz. AKP ile ilgili çok sayıda suç ortaya saçılacak. AKP içerisinde bir gövde kopacak. MHP koalisyonu bitirecek. Sonrasında da bunları yargılayacak bir yargı inşa etmemiz gerekecek.

You May Also Like

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…

Ahmet Hakan: Ankara’daki toplantı Ekrem İmamoğlu’nun kalesine atılmış üç politik goldür

Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan bugünkü köşesinde Ankara’da dün toplanan büyükşehir belediye…

Kerimcan Durmaz Türkiye’yi terk etti

Sosyal medya fenomeni Kerimcan Durmaz, Türkiye’den ayrılma kararı aldı. Kerimcan Durmaz hakkında,…