31 Mart seçimlerinde İstanbul, Antalya, Ankara gibi büyükşehirleri kaybeden AK Parti’nin yeni ittifaklar içerisine gireceği, yeni yol haritaları izleyeceği ve dümeni Kürt seçmene kıracağı çokça tartışıldı, tartışılıyor. Bu tartışmaların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye İttifakı” söyleminden sonra süreceği yapılan açıklamalardan görülüyor. Erdoğan’ın açıklamaları sonrası çok sayıda iddia ortaya atıldı.

Bir iddiaya göre MHP Lideri Devlet Bahçeli bugün önemli açıklamalarda bulunacak. Bahçeli’nin Erdoğan’ın “Türkiye İttifakı“ndan rahatsız olduğu ve bugün yapacağı bir açıklama ile ortağı AK Parti’ye “ya benimle ya hiç“ mesajını vereceği söyleniyor. Bu açıklama gelir mi önümüzdeki saatlerde göreceğiz.
Bir başka iddia ise Erdoğan’ın YSK’nin İstanbul kararını beklediği. YSK’nin kararı ile birlikte Erdoğan ittifaka devam edip etmeyeceğine karar verecek.
Sıkça dillendirilen ve İYİ Parti içerisinde tartışmalara da yol açan iddiaya göre ise CHP ve İYİ Parti’nin AK Parti ile ittifak yapacağı. Bu ittifakın da Erdoğan’ın yaptığı ittifak gibi olacağı dile getiriliyor. Hatta bu iddia o kadar abartıldı ki CHP ve İYİ Parti’ye bakanlık vereceği söyleniyor. Eski hükümetlerden örnek verenler bile var. Ama unutulan bir şey var burada. Eski Bakanlar Kurulu yok ortada. Sistem değişti ve her şeyi Cumhurbaşkanı belirliyor. Eskiden Bakanlar Kurulu kararı ile çıkan kararlar şimdi bizzat Cumhurbaşkanı eli ile çıkarılıyor. Hükümet sistemi de yok ortada. Yani Kültür Bakanlığı CHP’de olursa AKM yeniden hizmete açılmayacak, Emek Sineması eskisi gibi olmayacak. Ya da Avrupa Birliği Bakanlığı İYİ Parti’de olursa İstanbul’dan Almanya’ya 4’üncü köprü olmayacak. Erdoğan’ın politikaları neyse bu bakanlar da uymak zorunda. O yüzden bu iddia da pek gerçekçi durmuyor.
Ama ekonomik krizin derinleşmesi, dış politikadaki sıkışmışlık önümüzdeki günlerde AK Parti iyice köşeye sıkıştıracak gibi. Bu enkazın bir ortağı olmazsa AK Parti bunun altında kalacağını iyi biliyor. Bunun için beka denebilir ama 17 yıllık bir betonun sonucu bu. 17 yıldır deniz kumu kullanılıyor. Çökme normal. İktidar bu çökmenin önüne geçmek için her hamleyi yapacaktır. Şu anda görünen o ki Cumhur İttifakı kısa bir süre sonra bitecek. Ardından bir erken seçim gelecektir. Ahmet Şık bu seçimde AK Parti’nin olmayacağını söylüyor.

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…