Yerel seçimler bitti fakat ortada ne mazbata var ne de bir kazanan. YSK kayıtlarına ve oy sonuçlarına göre Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) adayı Ekrem İmamoğlu kazandı. Hem de defalarca oy sayımına rağmen. Halen de sayılıyor. Önce oylar çalındı denildi, oylar sayıldı, sonra geçersiz oylar denildi, sayıldı yine olmadı, bu kez de hayali seçmen ve seçmen kaydırma iddiası ile geldi iktidar. İktidar dün oylar yeniden sayılsın dedi ama Yüksek Seçim Kurulu (YSK) buna dur dedi. Oylar sayılmayacak. Ama bu kez de iktidar Büyükçekmece’de hile olduğunu ve seçmenlerinin kaydırıldığını söyledi. Şimdi gözler YSK’da. YSK kararı beklenirken de Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti ) başka bir hamle yaptı. ‘’Seçimler iptal edilsin’’ dedi.
Sabah saatlerinde ise farklı bir gelişme yaşandı. Büyükçekmece’de polisler evleri tek tek gezdi, hayali seçmen aradı. Peki kim bu hayali seçmen?

Biz buradan defalarca yazdık, duyurduk. Özellikle İstanbul ve Kürt illerinde yüzlerce hayali seçmen ortaya çıkmıştı. İktidar ise o dönem YSK’ya güvenilmesi gerektiğini, böyle bir iddianın olmadığını dile getirmişti.

31 Mart yerel seçimleri öncesi ‘hayali seçmen’ vakalarını derledik. Kaynak olarak da Evrensel Gazetesi’ni kullandık.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Adalar ilçesinde 500 hayali seçmen tespit ettiklerini söylemişti. Kaftancıoğlu “1 daireye 20 seçmenin kaydedildiği yerler var” demişti.

Kaftancıoğlu’nun aktardıkları şöyle:

Büyükada Nizam Mahallesi Albayrak Sokak’ta bulunan metruk bir binada 3 seçmen kaydı bulunuyor.
Büyükada Nizam Mahallesi Çamlıbel Sokak’ta bulunan müstakil bir evin bahçe kapısında yer alan kapı numarasına kayıtlı 16 kişi var. Aynı evin ana giriş kapısından ayrı olan ve kullanılmadığı açıkça görülen bahçe kapısına da numara verilmiş ve bu adreste 16 hayali seçmen kaydı var.
Heybeliada’da geçtiğimiz yıllarda çıkan bir yangın sonucu tamamen yıkılmış bir evde 3 hayali seçmen kaydedilmiş durumda.
Heybeliada’daki Orhan ve Kılavuz isimli sokaklarda bulunan yıkılma tehlikesi altında ve boş durumdaki ahşap binalarda toplam 9 seçmen kaydı var.
1 daireye 20 seçmenin kaydedildiği yerler var.
1977’den beri Heybeliada’da yaşayan 65 yaşındaki Nuri Dağdeviren, 42 yıldır yaşadığı evde birbirinden farklı soyadlarına sahip 3 kişinin kayıtlı olduğunu gördü. Kaftancıoğlu’nun aktardığına göre Dağdeviren, “Antalya Kepez’den, İstanbul Tuzla’dan ve Hatay İskenderun’dan bu 3 kişinin benim evimde yaşadığı gözüküyor” dedi.
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de Sultanbeyli, Sultangazi, Ümraniye, Bağcılar ve Pendik başta olmak üzere birçok ilçeden Adalar’a seçmen kaydırıldığını söyledi. Tekin, Adalar’da Kasım 2018’te 11 bin 862 olan seçmen sayısının, askıya çıkan seçmen listesinde 899 kişilik artış gösterdiğini ve 12 bin 761 kişilik bir liste tespit ettiklerini aktardı.

Selimiye Mahallesi’nde AKP’li Belediye Meclis Üyesine ait bir inşaatta Rize Kalkandere’den gelen 40 seçmen kayıtlı.
Başka bir AKP’li Belediye Meclis Üyesinin Bulgurlu Mahallesi’ndeki evinde 40 taşıma seçmen bulunuyor.
Beylerbeyi Mahallesi 75. Yıl Stadı’nda 15 kayıtlı taşıma seçmen bulunuyor.
İcadiye Mahallesi Ensar Vakfı Kız Yurdu’nda 9 tane yeni erkek seçmen bulunuyor.
AKP eski milletvekilinin Burhaniye’deki evinde 42 farklı soyisimden 43 farklı seçmen bulunuyor.
Bahçelievler Mahallesi, Bosna Bulvarı’nda inşaatı henüz tam bitmemiş TOKİ evlerinde orada oturmayan çok sayıda hayali seçmen bulunuyor.

Çankırı’nın Orta ilçesinde 24 Haziran’da 8 bin 379 olan seçmen sayısı 16 bin 401’e çıktı. Artış oranı yüzde 95,74 olarak tespit edildi. Yeni gelen seçmenin 222’si ilk kez oy kullanacaklardan oluşurken 4 bin 440’ı İstanbul’dan, 3 bin 177’si Ankara’dan gelenlerden oluşuyor.
24 Haziran’da 6 bin 561 seçmenin olduğu Ankara’nın Çamlıdere ilçesinde seçmen sayısı 12 bin 493’e çıktı. Seçmen artış oranı yüzde 90,41 olurken, bu ilçeye Ankara’dan 5 bin 667 seçmen geldiği belirlendi.
İstanbul Beyoğlu’nda ise
Havyar Sokak’ta 4 katlı bir binanın olmayan 5’inci katında ve yine Cihangir’deki bir taksi durağının bulunduğu alanda hayali seçmenler kayıtlı.
Bölgede de durum farklı değil.

Batman KomandO Caddesi’nde 366 No’lu kapıda 189 seçmen var.
Bingöl’de kapıcı dairesinde 224 seçmen var.
Diyarbakır Hani’de bir adreste 208 seçmen tespit edildi.
Bitlis Çevreyolu Caddesi’nde bir dairede 338 seçmen tespit edildi.
Hakkâri Çukurca Kaymakam Niyazi Erten Caddesi 2 No’lu kapıda 627 kişi seçmen olarak gösterildi.
Mardin Artuklu’da bir dairede 506 seçmen kaydedildi.
Siirt ile Şırnak’ta seçmen kaydı olan 700 kişiden çoğu Çorum, Yozgat, Tokat, Trabzon gibi yerlerden.
Verileri Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş aktarmıştı.
HDP, 31 Mart yerel seçimlerine ilişkin Şırnak ve ilçelerindeki seçmen kayıtlarına dair incelemelerini tamamladı. Partinin ulaştığı sonuçlar şöyle:

24 Haziran’da 32 bin 259 seçmen bulunan kent merkezinde, seçmen sayısı 37 bin 875’e yükseldi. 3 bin 500’ü aşkın yeni seçmenin nüfusa kayıtlı oldukları yerlerin genelde batı illeri olduğu ve karakolların bulunduğu yerlere kayıtlarının yapıldığı tespit edildi.
24 Haziran’da 4 bin 552 seçmenin kayıtlı olduğu Uludere merkezine 1967 yeni seçmen eklendi. İlçeye bağlı köylerdeki seçmen sayısı ise 642 kişi azaldı.
Kılaban Mahallesi’ndeki Kale Sokak’ta yer alan 11 No’lu kapı numarasındaki 1 No’lu dairede 713 seçmenin bulunduğu tespit edildi. Söz konusu kişilerin çoğunun aynı soyadını taşıdığı aktarıldı.
Bir önceki seçimde 3 bin 293 seçmeni bulunan Uludere’ye bağlı Şenoba beldesinde yaklaşık 600 seçmenin kaydırıldığı ortaya çıktı. Yapılan inceleme sonucu, beldenin tek caddesi olan Besta Caddesi’nde hayali bir adrese 121 seçmen kaydı yapıldı. 1 No’lu dairenin 1 ve 2 No’lu kapılarına kaydı yapılan ve nüfus kayıtları başka illerde olan 121 kişinin Besta Karakolu’ndaki askerler olduğu aktarıldı.
6 ay içerisinde seçmen sayısında 1372 artış olan Beytüşşebap ilçesinde de birçok usulsüzlüğün yaşandığı belirlendi. Kente bağlı Elki mahallesinin 8’inci Caddesi’nde yer alan 2 No’lu binanın 2, Z-1, Z-2, Z-3, Z-4, ve Z-5 No’lu dairelerinde birçoğu aynı soyadına sahip 420 seçmenin bulunduğu öğrenildi. Söz konusu kişilerin, Ayvalık ve Dağaltı köylerindeki seçmenler olduğu belirlendi.
Yine Beytüşşebap’ta bulunan 21 odalı ve 51 yatak kapasiteli öğretmen evinde 422 kişinin ikametinin bulunduğu ortaya çıktı.
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen de Bitlis, Giresun, Kırıkkale, Sivas, Kahramanmaraş, Çorum, Gümüşhane, Osmaniye, Mersin, Adana, Konya, Ankara, Van, Ordu ve Edirne listelerinde usulsüzlükler belirlediklerini aktardı.
İYİ Parti, Bitlis’te 45 farklı aileden oluşan 80 kişinin yaşadığı 90 metrekarelik bir daire buldu.
HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, Şırnak’ın Uludere ilçesinde bir ahıra 9 seçmen kaydedildiğini aktardı.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, Artvin’de YSK kayıtlarına göre 100’e yakın seçmenin yaşadığı evin harabe biçimde olduğunu ve terk edildiğini aktardı.
Artvin’de, 31 Mart yerel seçimleri öncesi seçmen listeleri askıya çıktı. Dere Mahallesi’nde listeleri kontrol eden vatandaşlar, Habazaoğlu Sokak’ta harabeye dönen yıkık dökük haldeki 26/1, 26/2, 26/3, 34/1, 35 ve 16 kapı numaralı yan yana 6 boş evde, 97 seçmenin kayıtlı olduğunu fark etti. Mahalleliler, yıllar önce sahipleri tarafından kaderine terk edilen evlerde kayıtlı kişileri tanımadıklarını belirtti.
Samsun Muhtarlar Derneği Başkanı ve Baruthane Mahallesi Muhtarı Mustafa Öztürk, bazı mahallelerde ahır ve samanlıklara seçmen taşınması yapıldığını aktardı. Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre, söz konusu adreslerde ikamet etmeyenlerin, seçim için o mahalleye taşındığını ve bazı kişilerin bu yolla seçim kazanmaya çalıştığını kaydeden Öztürk, “Bu kişiler jandarma tarafından tespit edildi ve cezai işlem uygulandı” dedi.

Öztürk “Diğer muhtar arkadaşlarımızla da görüştüğümüzde 100 seçmeni olan bir mahallede 70’e yakın seçmenin taşındığını öğrendik. Mahalle muhtarımız feryat ediyor çünkü bu büyük bir haksızlık. Numarası olmayan ahıra, samanlığa seçmenler taşınmış. Normalde nüfus müdürlüğü noter tasdikli kira kontratı istiyor ama ücra mahallelerde bu yapılamıyor. Su, elektrik abonelerinin de bulunması çok zor. Birileri de bundan fırsatçılık yapıyorlar. Örneğin; Ladik’te bir arkadaşımızın mahallesine 25’e yakın seçmenin taşıması yapıldı. Bunlar jandarmayla beraber tespit edilerek hepsine kaymakamlıktan kişi başına bin 80 lira ceza yazıldı” diye konuştu.

Mezopotamya Ajanından Fethi Balaman’a konuşan Sait Dede’nin tespitleri şöyle:

Hakkari merkezde il jandarma komutanlığı ile orduevinin bulunduğu Bulak Mahallesinde 2 bin 350, Fatih Kışlası’nın bulunduğu Berçelan Mahallesi 332, Medrese Mahallesi 475, Pehlivan Mahallesi 176, Sümbül Mahallesi 95, Dağgöl Mahallesi 93 toplamda 3 bin 873 artış var.
Medrese Mahallesi nüfusu 3 bin 208 iken seçmen sayısı 2 bin 953 kişi olarak kayda geçmiş. Bu mahallede 4 farklı okulda 1500 civarı öğrenci bulunmaktadır. Bunların tamamı 18 yaş altıdır.
Bulak Mahallesi nüfusu ise 6 bin 350 kişi, seçmen sayısı 6 bin 155 kişidir. 195 kişi hariç tamamı seçmendir. Burada bulunan 5 farklı ilköğretimde okuyan öğrenci sayısı 2 bin 800 civarındadır.
Otluca köyünde haziranda 1059 olan seçmen sayısı 448 azalma ile 611 seçmene inmiştir.
Çukurca Emirşaban Mahallesi’nde bir dairede 247 artış ile seçmen sayısı 627 olmuştur. Yani bir dairede 627 oy var. Aynı mahallenin başka bir dairesinde ise 410 artış ile seçmen sayısı 493 olmuştur.
Emirşaban Mahallesi nüfusu 2 bin 961, seçmen sayısı 3 bin 577. Yani seçmen sayısı mahallenin nüfusundan daha fazla olmuş durumda. Mahallede ortalama 18 yaş altı binin üzerinde öğrenci mevcut.
Kayalık köyü nüfusu 88 seçmen sayısı 95, Kazan köyü nüfus 10 seçmen sayısı 14, Cevizli köyü nüfus 29 seçmen sayısı 42.
Esenyurt Mahallesi’nde bir dairede 56 seçmen bulunmaktadır.
İpek Mahallesinde bir dairede 122, başka bir dairede 62, diğer bir dairede ise 132 seçmen bulunmaktadır.
2 bin 89 seçmene sahip Esendere beldesinde iki adreste 550 seçmen kaydı bulunmakta.
Şemdinli Moda Mahallesi’nde haziranda 3 bin 569 olan seçmen sayısı mart ayında 988 artış ile 4 bin 557 seçmen olmuş durumda. Aynı mahallenin bir dairesinde 801, diğer bir dairesinde 611 seçmen kaydı bulunmaktadır.
Karakollar bölgesi diye adlandırılan Ortaklar (Bêsosin) köyünde 850, Uslu köyünde 398, Gelişen köyünde 270 ve Anadağ köyünde 398 seçmen azalmış durumda.
Mezopotamya Ajansından Metin Yoksu’nun haberine göre Siirt’te Dih Mahallesi, 318. Sokak, 21 kapı numaralı yapıda 765 seçmen; Dih Mahallesi, Hayri Özlü Caddesi, 58 kapı numaralı yapıda 528 seçmen; Fatih Mahallesi, Şehit Onbaşı Süleyman Aydın Caddesi, 21 numaralı yapıda 102 seçmenin yer aldığı ortaya çıktı.

Hayali seçmenlerde en çok dikkat çeken ise henüz inşaat halinde olan yapılarda seçmen kayıtlarının olması. Bu adreslerden Yeni Mahalle 1570’inci sokak C2 apartmanının 39 farklı dairesinde 441 seçmen yer alıyor. Ancak binanın henüz inşaatı tamamlanmamış ve bina içinde ise kimsenin ikamet etmediği öğrenildi.

HDP Siirt İl Eş Başkanı Serdar Batur, hayali seçmen kayıtları ile ilgili çalışmalarının sürdüğünü ifade ederek, hayali seçmen kayıtlarının silinmesi için YSK’ye başvuruda bulunduklarını ve konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like

Çay üreticisi tedirgin: Toprağı hiç mi düşünmediniz? – Fatma GENÇ yazdı

“Gelıyi Mayıs ayı Toplayalım çaylari Gidelım fabrikaya Alalım paraları” Rize Türküsü Bu…

Kayyum tehlikesinin farkında mısınız? Fırat Yeşilçınar YAZDI

31 Mart seçimleri de 23 Haziran seçimleri de geride kaldı. Seçimin faturası…

Ormanlar yangınları ve Kül sesleri – Akın Olgun YAZDI

Çok yandık, çok yakıldık ve her defasında “yine yakacağız” diyen sesleri duyduk.…