İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu seçilmesinin ardından bugün Maltepe’de Büyük bir Buluşma gerçekleştirdi. Buluşmaya milyonlarca kişi katıldı. 7’den 70’e İstanbul halkının katıldığı mitingde parti flamaları ile kimse gelmedi. Türk bayrağı ile gelen milyonlarca kişi ayrı ayrı kurulan güvenlik aramalarından içeri girdiler. Alanda da büyük bir coşku hakimdi. Havanın sıcak olması ile birlikte gelen milyonlarca kişinin yanı sıra İBB çalışanları da alandaydı. İmamoğlu konuşurken de en ön sıradan pür dikkat dinlediler.

İmamoğlu sahneye çıkmadan önce önce Anadolu Ateşi, ardından Mehter takımı, ondan sonra da saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

İmamoğlu çıktığında ise coşku arttı. Ekrem İmamoğlu, “Dünyanın en güzel şehrinin çok değerli sakinleri, hepiniz hoş geldiniz. İstanbul’da göreve başlarken yeni güzellikleri hep birlikte karşılayalım istedim. Bugün bir sevinci paylaşıyoruz ama bir yanımız keder dolu. Şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Terörü lanetliyorum. Allah milletimizi terörden her daim korusun. Bir millet sevinçte ve kederde ortak olabiliyorsa millettir. Birilerinin sevinci öbürlerini kırıyorsa orada bir sorun vardır. Hiç kimse vatandaşlar arasındaki gönül köprülerini yıkmamalıdır” sözleriyle konuşmasına başladı.

CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin son miting yaptığı Maltepe’den İstanbullulara seslenen İmamoğlu konuşmasına şu sözlerler devam etti: Seçimde 3 sonuca dikkat çekmek istiyorum. Birincisi, siyaset her zaman saygı ve centilmenlik içinde yapılmalıdır. İkincisi, siyasetin temel amacı insanların mutluluğudur. Siyaseti öncelikle bu şekilde düşünüp davranmalıyız. Üçüncüsü, herkesin dünya görüşü farklı olabilir. Siyaset hangi sorunlara, nasıl çözümler ürettiğinle alakalıdır. Siyaset her şeyden çok, çözüm üretme işidir. 31 Mart seçimlerinden bu dersi çıkarmayanlar, bundan sonra seçim kazanamazlar. Kazansalar da, bundan sonra kazanan milletimiz olmayacak. Benim eksiğim, yanlışım olabilir. Mutlaka düzeltmeye, çok daha kaliteli siyaset yapmaya gayret edeceğim. Hepinizin huzurunda söz veriyorum. Öncelikle siyaset anlayışını değiştirmek zorundayız. Yeni nesil siyaset anlayışını hep birlikte bu şehre ve bu ülkeye hakim kılmalıyız, kılmak zorundayız. 31 Mart, yeni nesil siyaset anlayışının nasıl büyük bir karşılığı olduğunu göstermiştir. Ben 16 milyonun başkanı olacağım demiştim. Size söz veriyorum.

 

Sık sık yeni nesil siyasetten bahseden İmamoğlu, korku siyasetinin de sona erdiğini söyledi: 17 gün boyunca yaşanan ve bugün kısmen yaşanmaya devam eden şeyler var. Büyük bir gururla ifade ediyorum, milletimiz bu demokrasi sınavını sükunetle, başarıyla geçmiştir. Bu süreç, demokratik olgunluğumuzu bir kez daha kanıtlamıştır. Hiç kimse merak etmesin. Bu ülkede son sözü millet söyler. 23 Nisan 1920’den bu güne bu ülkede son sözü hep millet söyledi. Bugün ve daima da son sözü millet söyleyecektir. Herkes bunu böyle bilsin. Bu vesileyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun. Hep beraber söyleyelim, egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. İstanbul’da bundan sonra milli bayramlarda da ulaşım ücretsiz olacak. Ben İstanbul’a yeni bir başlangıç vaat ederek buraya geldim. Bu başlangıç İstanbul’a yeni nesil siyaset, yeni nesil belediyecilik, yeni nesil yerel demokrasi, yeni nesil toplumsal birlik, yeni nesil yurttaşlık anlayışıyla gelecek. Kesinlikle hak, hukuk ve adalet. Bunlar olmazsa insan nefes alamaz. Milli ve manevi değerleri asla istismar etmeyeceğim. Kimsenin kalbini ve onurunu kırmayacağım. Kimsenin de bunu yapmasına izin vermeyeceğim. Yeni nesil bir siyasetçi olarak korkudan değil, sevgiden yana olacağım. Bu şehirde herkesin uymak zorunda olduğu kurallara hep birlikte karar vereceğiz. Bu kentin mazlumları, mağdurları ve unutulmuşları kalmayacak. Bu şehrin emeklilerinin, engellilerinin hamisi olacağız. Asla alan el, veren eli bilmeyecek, hassas olacağız. Kapsamlı bir demokrasi ve katılım mekanizmasıyla kent yönetim süreçleri, aktif yönetim makamları haline gelecek. Hiç kimse ‘Benim sesim duyulmadı’ demeyecek, hiç kimse kendisini dışlanmış hissetmeyecek. Bu şehirde 16 milyon vatansever var.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı, İmamoğlu’nun da gündemiydi. Tüm Türkiye’nin merakla beklediği açıklamayı İmamoğlu konuşmasının sonunda yaptı. Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı kınayan İmamoğlu, ”Yurtta Sul, Cihanda Sulh” dedi.

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…