İkinci İstanbul seçimlerine sayılı günler kaldı. AKP’nin İBB Adayı Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu çalışmalarına hız verdi. Yıldırım diğer seçimlerden farklı olarak bu seçimlerde ön planda çalışmalarını yürütüyor. Ekrem İmamoğlu ise bu seçimde eli daha güçlü seçime giriyor. Çünkü sadece partisi değil AKP de dolaylı olarak kendisine çalışıyor.
AKP, 31 Mart seçimlerinin kaybedilmesinin en büyük nedeninin Karadenizliler olduğunu söylemişti. 31 Mart sonrası yapılan ilk değerlendirme toplantısında vurgu yapılan konuya daha hassas yaklaşması beklenen AKP, yaptığı hamleler ile verilen oyları ve desteği de geri itti.

AKP’nin Esenler Belediye Başkanı 31 Mart seçimlerinin ardından çıkıp Ekrem İmamoğlu’nun Yunan olduğunu söyledi. Yunan ve Pontus söylemi Trabzonluları sinirlendirdi. Pontus ve Yunan söylemi üzerinden muhalefet bir ırkçılık yapsa da sonuç Trabzonluları çok sinirlendirdi. Bu söylemi ana akım medya, havuz medya da iyice işleyince Trabzon’da Ekrem İmamoğlu’nu binlerce kişi Karadeniz’de karşıladı. Yani bu söylem ile AKP’den uzaklaşan Karadenizliler, CHP’ye yanaştı.

AKP’nin 31 Mart sonrası yaptığı bir başka değerlendirme ise Kürt oylarıydı. Bölgeye çıkarma yapan AKP, 31 Mart’ta kullandığı bütün söylemleri değiştirerek Kürt seçmenini kardeş ilan etti. İşi biraz abartıp bölgeye İBB adayı Binali Yıldırım gönderildi. Ama bu da tutmadı. Binali Yıldırım Kürdistan dedi, Dersim ile ilgili sözler kullandı ama olmadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kürdistan sözleri halen akıllarda iken Fatih Mehmet Maçoğlu’nun Dersim Belediyesi halen gündemdeyken bu sözlerin kullanılmasının seçim malzemesi olduğu herkes tarafından kısa sürede anlaşıldı. Çünkü Binali Yıldırım Diyarbakır’da Kürtçe başladığı konuşmasında Kürdistan mensubu sözlerini kullandı. Ama bu sözleri kullanan AKP’li aday kendi partisinin kazandığı Bitlis’te yapılanları unuttu. Bitlis’te kayyum döneminde dahi kaldırılmayan Kürtçe tabela AKP’li başkan tarafından kaldırıldı. Bununla da sınırlı kalmadı. Tatvan’da belediyenin Kürtçe tabelası kaldırıldı hatta ve hatta mezarlıkta bulunan Kürtçe tabela da rahatsız etmiş olacak ki o da kaldırıldı. Yerine de ‘Her canlı ölümü tadacaktır’ yazıldı. Bunların tamamı bir partinin içerisinde yaşandı.

AKP Kürt ve Karadenizli çıkışı ile Ekrem İmamoğlu’na en az 400 oy kazandırdı. Eğer seçim ağzı bir Roman açılımı da olursa bu oy farkı ciddi şekilde artacaktır.

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…