Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan G-20 zirvesine gitmeden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

Japonya’ya gitmeden önce açıklama yapan Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan kısımlar şu şekilde:

Birçok kez gerek şahsım gerek İçişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı işin bittiğini ifade ettik. Nedense bizim söylediğimize inanılmıyor. Bizim dışımızda söylenenler itibar görüyor. Türkiye bir NATO ülkesidir, Amerika da. NATO ülkeleri birbirine yaptırım uygulamaya başladıysa bunu bilmiyorum. Amerika’yla münasebetlerimiz stratejik ortaklık çerçevesinde yürütülmektedir. Bugüne kadar sayın Trump’la yaptığım görüşmelerde bu izlenimleri hiç almadım. Ama alt kademelerde birileri bu tür işleri dillendiriyor. Sayın Trump’la bu konuyu tekrar ele alma fırsatımız olacak. B planı, C planı derken doğmamış çocuğa don biçme yoluna gitmeyelim o adeta sandıkta kalsın.

Yeni yönetim sistemini millete sunduk, millet kararını verdi, bu iş bitmiştir. Bir yılı geride bıraktık, eksiğiyle artısıyla her şey ortaya çıkıyor. Bundan sonraki süreçte nerelerde aksamalar varsa bunlar da giderilerek yolumuza devam ederiz. Akşam kalk sabah kalk referandum dünyada böyle bir şey yok. Başkanlık sistemi ülkemizde ilk defa bizimle denenmiştir, deneniyor. Ondan önce parlamenter sistemi denedik bizi nerelere getirdiğini gördünüz. Çok bedeller ödedik. Kılıçdaroğlu’nun bu ifadesiyle hareket edecek değiliz.

Hangi kurum hangi şartlar altında çalışacak bu yasalarla bellidir. Cezaevinde yatanlara hangi kurum müsade eder? Adalet Bakanlığı. Müracat yapılmıştır ve böyle bir adım atılmıştır. MİT ve bakanlık kime ne zaman izin vereceğini yasalara bağlı olarak değerlendirme yapar ve kararını verir. Bakanlık böyle bir adım atmıştır ve kararını vermiştir.

Ben kendisinin kırmızı bültenle arandığını bilmiyorum. Osman Öcalan müracat etmiş ve böyle bir program yapmışsa, Osman Öcalan’ın TRT Kürdi’de böyle bir program yapmışsa onu da bu kurumdaki arkadaşlarımız bilir. TRT Kürdi’yi kurduğumuzda kimse neden kurdunuz demedi. TRT’yi yönetenler bütün hassasiyetleri göz önüne alarak adımlarını atarlar, Kürdi’nin reytingleri yükseltmeyi de düşünür. Ülkeye neyin nasıl faydalı olacağını da düşünür. Buna göre adım atmışlardır.

(Binali Yıldırım sorusu) Biz yeni yönetim sistemine göre oluşmuş yapımız var. Partinin içinde fitne oluşturmaya yönelik yapılan söylemlerdir. Ne zaman nerede kimi nasıl değerlendireceğimizi biz gayet iyi biliriz. AK Parti dışarıdan kumanda edilen bir parti değildir.

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…