Yüksek Seçim Kurulu (YSK) dün sandık kurullarını yasaya aykırı olarak oluşturdukları iddiasıyla, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma geçiren ilçe seçim kurulu başkanları ve seçim müdürlerinin, yenilenecek seçimlerde de görevlerine devam etmesine karar verdi.
YSK, soruşturma geçiren ilçe seçim müdürleri ile yeniden seçime gidilmesinin doğru olup olmadığı hususunda istenilen görüşe, kurulun 25 Ocak 2018 tarihli ve 2018/62 sayılı kararı ile kabul edilen Seçim Müdürlükleri Hizmetlerinin Yürütülmesine Dair Genelgeyi hatırlatarak şöyle yanıt verdi:

“İlçe seçim kurulu başkanlarının ve seçim müdürlerinin görev, yetki ve sorumlulukları 298 sayılı Kanunun 15 ve devamı maddeleri ile Seçim Müdürlükleri Hizmetlerinin Yürütülmesine Dair Genelgede belirlenmiş olup, 23 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için ilçe seçim kurulu başkanı, seçim müdürü ve seçim personelinin görev değişikliği hususunda bu aşamada yapılacak bir işlem bulunmadığına, karar verildi.”

YSK’nın bu kararına itiraz AK Parti’den geldi. AK Parti tarafından yapılan açıklamada YSK’nın kararının yerinde olmadığı görüşü savunuldu. YSK bu itiraza bayramdan sonra yanıt verecek. YSK’nın bu tartışmalı kararı sürerken şimdi de YSK’nın İstanbul’da seçimin iptalinin gerekçesi olarak gösterdiği memur olmayan sandık görevlileri ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusunu da geri çektiği öğrenildi. Bütün bu gelişmeler iki gün içerisinde yaşandı.

Baş döndüren bu gelişmeler akıllara 31 Mart öncesi ortaya çıkan ‘Hayali Seçmen’leri hatırlatıyor. Defalarca bu seçmenlerle ilgi duyuru yapan, uyarılarda bulunan muhalefet, 31 Mart’ta yapılan seçimde iktidardan gol yedi. İktidar 31 Mart öncesi sanki muhalefet ‘Hayali Seçmen’ler ile ilgili hiç uyarı yapmamış gibi ortaya çıktı. Seçimi iptal etmek için de Büyükçekmece ve daha nice merkezde ‘Hayali Seçmen’ olduğunu iddia etti.

İktidar şimdi de YSK eliyle bir hamle peşine düşmüş gibi. ‘Çaldılar’ diyen iktidar, YSK’nın kararında bir şey görmeyince şimdi de aynı kurullarla bu seçime gitmeye karar vermiş olabilir. Eğer 23 Haziran’da beklediğini almazsa ‘B Planı’ olarak 31 Mart seçimlerinde olduğu gibi yine muhalefeti suçlayabilir.

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…