AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, “Ekrem zavallı. 5 gün çalışmaktan korkuyor. Ekrem ister o tarafa kaçsın, ister bu tarafa kaçsın, o meclis 5 gün çalışacak, aklınıza sokun” dedi. 

TBMM Genel Kurulunda, partilerin grup başkanvekilleri gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, partisinin Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’ın, gözaltına alınan danışmanlarının bırakılması için bindiği polis aracında alıkonulduğunu söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de “HDP milletvekillerine CHP milletvekillerine davranıldığı gibi davranılmıyor Bize de AK Parti milletvekillerine davranıldığı gibi davranılmıyor. Oysa herkes milletin vekili. Milletin vekillerini, İçişleri Bakanı’nın söylemlerinden etkilenen veya o kötü hedef gösteren dilden etkilenen bazı kamu görevlileri, anayasayı çiğneyecek işler yapıyor” dedi.

Özel, Türkiye’de, ihtiyat akçesine el atma noktasına gelindiğini söyleyerek, “Bu, Türkiye Cumhuriyeti’nde son 17 yılda yaptığınız ekonomik tahribatların itirafı noktasında bir gerçeklik. Bunu herkes oturup bir daha bir düşünsün.” ifadesini kullandı. Merkez Bankası Başkanının görevden alınmasını eleştiren Özel, bunun Türkiye’nin itibarını ortadan kaldırdığını savundu. Muş, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin her ayın ikinci pazartesi günü, ayda 5 gün toplanması yönündeki AK Parti’nin teklifinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından gündeme alınmamasını eleştirdi.

“Niçin Meclisi çalıştırmak istemiyorsun?” diyen Muş, şunları söyledi:

“Hani demokrasi anlayışınız? Siz bir yerde, bir makama geldiğiniz zaman demokrasiyi rafa kaldırırsınız. Sayın Özel’e söylüyorum, ara Ekrem İmamoğlu’nu sor, neden eylül ayından itibaren meclisin 5 gün çalışmasıyla ilgili verdiğimiz grup önerisini gündeme almıyor? Hangi hakla, hangi yetkiyle bunu yapıyor? Ali kıran baş kesen gibi adam, izleyin meclis toplantılarını, böyle rezillik olur mu? 174 üyesi bulunan AK Parti grubunun önerisini gündeme almıyor. Dert ne? Meclis 5 gün çalışmasın. O Meclis çalışacak arkadaşlar. Milletin verdiği yetkiyi meclis üyelerimiz sonuna kadar kullanacak.”

CHP Grup Başkanvekili Özel, yeniden söz alarak, AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki Grup Başkanvekiline “zavallı” diyerek, onun hakkının TBMM’deki AK Parti Grup Başkanvekili tarafından savunulduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi toplantılarının yüzde 87’sinde imar komisyonundan gelen plan tadilatlarının görüşüldüğünü belirten Özel, İmamoğlu’nun, söz konusu kararıyla, “Yüzde 87 sizin olsun biz iki günde toplantıları hallederiz” demek istediğini ifade etti.

Muş, Özel’in bu sözleri üzerine, İmamoğlu’na “zavallı” dedi. Muş, “Ekrem zavallı. Çünkü bir partinin verdiği grup önerisini gündeme almaktan korkuyor. Ne hadle? Hangi yetkiyle? Böyle bir yetkisi yok. 5 gün çalışmaktan korkuyor. Niçin korkuyorsun? O zaman biz de burayı hiç mi çalıştırmayalım? İki gün yetiyorsa… Böyle bir yetki var mı arkadaşlar?” dedi.

Çalışma süresine meclisin karar verebileceğini vurgulayan Muş, “Anlatmak istediğim şudur, CHP budur. CHP’nin demokrasi anlayışı, bir yerde gücü eline geçirene kadardır. Köprüyü geçene kadar CHP ‘demokrasi’ diye bağırır, ‘Hak, hukuk, adalet’ der. CHP bir yere geldikten sonra bunların tamamını unutur. Eylülden itibaren o meclis 5 gün çalışacak. Ekrem ister o tarafa kaçsın, ister bu tarafa kaçsın, o Meclis 5 gün çalışacak, aklınıza sokun bunu” diye konuştu.

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…