FIRAT YEŞİLÇINAR

AK Parti iktidarın en korktuğu şey medya ve kültür-sanat oldu. İktidara geldiğinden bu yana AK Parti onlarca kurum ve kuruluşu çeşitli bahanelerle kapattı. Salonlara giden insanları fişledi. Önce dizi, film ve tiyatro oyunlarını hedef aldı. Başa çıkamayınca oyuncuyu, sanatçıyı hedef göstermeye başladı. Her kuruma kendi ‘Adamlarını’ yerleştirdi. ‘Muhalif sanat olmaz. Böyle sanat mı olur. Yaparsa onu da AK Parti yapar’ diyerek devlet tiyatrolarının bile içini boşalttı. Hiç bir şeyden anlamayan bürokratlarını repertuvar oluşturma işine verdi. Bina sıvama işi sandığı için.

Onlarca oyun yasaklandı, salonlar kapatıldı.

Oyuncu Levent Üzümcü, verdiği röportajlar ve sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlar nedeniyle hedef alındı. Şehir Tiyatroları’ndan ihraç edildi. Üzümcü tabi röportajı Sabah’a verse başına bir şey gelmezdi. Aksine kurumun başına geçerdi. 

15 Temmuz’u da bahane eden iktidar önce OHAL ilan etti. Ardından da KHK’ler çıkarıp kurumları tek tek kapattı. Çalışanları da işten çıkardı.

Oyuncular teker teker tiyatrolardan atıldı.

Oyuncu da yetmez diyen AK Parti, ‘Kültürü de biz yaparız’ diyerek bu kez kurumların tepesine doğru yükselişe geçti. Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği’nin (MESAM)’ı hedef alan Orhan Gencebay’a destek verdi,  Arif Sağ’ı ve yönetiminde bulunduğu yönetime el çektirilerek kuruma kayyum atadı. Bu kayyum bey de fazla dayanmadı herhalde Arif Sağ geri geldi.

Heykeller yıkıldı AK Parti iktidarında. Ucube denildi, hedef alındı. Sonra AYM’den döndü tabi. Belki ceza bile öderiz ucube dedikleri heykele.

Bitti mi hayır tabi ki. Sanatçıları bırakıp bu kez sanatı hedef aldılar. Tablolar, heykeller, çıplak denilerek saldırıya uğradı. Cansız sanat eserlerinin de canını çıkardılar.

Sergileri beğenmediler onları da iptal ettiler.

Bağımsız sanat yapan merkezler hedef alındı bu kez. Müjdat Gezen Sanat Merkezi kundaklandı. Müjdat Gezen, Akit ve Burhan Kuzu tarafından, kundaklama olayı öncesi hedef gösterilmişti.

Sansürden payını Meclis de aldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kültür, Sanat ve Yayın Kurulu tarafından başlatılan ve ikincisi yapılan “Meclis Sohbetleri” programında kadın tiyatro sanatçıları sahneye çıkarılmadı. Kadın oldukları için değildir herhalde. Sonuçta AK Parti kadına düşman değildir.

Tüm bunlar olunca Barış Atay köşede sinsice oynunu oynamaya devam etti. Tam diktatör olsa bunu izleyemezdiniz deyip güzelleme yaparken “Sadece Diktatör” oyunu da yasaklandı. Önce Kadıköy’deki tüm tiyatrolarda yasaklandı. Sonra Ankara, İzmir diye diye yayıldı. Yetmedi sonra Barış Atay’ı gözaltına aldılar. Atay şimdi de Meclis’te ama çalışmalarına son sürat devam ediyor.

Elimizde kaldı Atatürk Kültür Merkezi. Ne oldu dersiniz, onu da yıktılar. Yerine yenisi yapılacak.

Tarihi Emek sahnesi yıkıldı yerine AVM yapıldı.

Yılmaz Güney sineması yıkıldı.

Tam sanat bitmişti derken Diriliş Ertuğrul atıyla geldi ve AK Parti’nin ‘Muhalif sanat olmaz. Böyle sanat mı olur. Yaparsa onu da AK Parti yapar’ sloganını filme, diziye uyarlayıp milyonları cebe indirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu eipten bir şey olduğunu anlamayınca 16 yıllık iktidarı ile ilgili önemli bir eleştiri yaptı. Erdoğan, “Geçtiğimiz 16 yıla baktığımda kültür-sanat alanında yeteri kadar mesafe kat edemediğimizden dolayı hep hayıflanırım” dedi.

Erdoğan’a bunu söyleten de Levent Üzümcü’nün direnişi, Barış Atay’ın ısrarı, Diyarbakır’daki sanatçının oldu. Bu direniş, ısrar ve inadı yeni seçilen belediye başkanları görürse, yıkımın faturası ortadan kalkacaktır.

 

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…