HDP, Ağrı’nın Diyadin Belediye Eş Başkanları Betül Yaşar ve Evren Demir’e yapılan saldırıya ilişkinin hazırladığı Meclis araştırması önergesini Genel Kurul’a sundu.

Önerge üzerine söz alan HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç, 50-60 kadar polisin Eş Başkanlar Betül Yaşar ve Evren Demir’e saldırdığına dikkat çekti. Koç, “Polisler belediye eş başkanlarımızı ve çalışanlarını darp ediyorlar. Belediye Eş Başkanımız Evren Demir ve o çalışan arkadaşımızı ters kelepçeyle yerlere yatırıp üzerlerine basıyorlar, darp ediyorlar, bu şekilde gözaltına alıyorlar. Olay bu şekilde cereyan ederken halk toplanıyor, polis memurları aynı zamanda belediyenin bahçesini de işgal ediyorlar ve halka dönük olarak ‘Kafalarına sıkın, gereğini yapın’ şeklinde tehditlerde bulunuyorlar. Belediye Eş Başkanımız Betül Yaşar’ın elini kırdılar, elini. Bakın, Kürtler size el uzatıyor, el. Kürtler size barış elini uzatıyor, siz Kürt’ün elini kolundan koparıyorsunuz, kolundan kırıyorsunuz. Buna hakkınız yok” diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker’de Diyadin’deki saldırının kabul edilemez olduğunu söyleyerek, “Daha öncesinde ‘millî irade’ diyerek iktidara gelenler, yüzde 70 alan varken yüzde 20 alana mazbata verdiler; beğendiği kişi kazanmayınca beğenmediğinin mazbatasını vermediler. ‘KHK’liler aday olabilir ama seçimi kazandığı takdirde mazbatayı vermem’ dediler; mazbatayı verdiklerinin de dün Diyadin’de ellerini kollarını bağladılar. Bu ellerini kollarını bağlayan anlayış ANAP zamanında vardı, Anavatan Partisi zamanında vardı. ‘Siz belediye başkanlarını seçerseniz biz elini kolunu bağlar iş yaptırmayız’ demişlerdi ve o anlayışı merkezî idareden bu millet gönderdi. O anlayış Türkiye siyasetinden silindi. Kendi ülkesinde kendi belediyesine sanki bir yabancı ülkeye geçermiş gibi geçirilmek bu ülkenin hak ettiği bir uygulama değil. Bu bölücü anlayışa bir an önce son verin. Meclisi de Kürt sorununun çözümü konusunda üzerine düşeni yapmaya davet ediyorum. Bu ülke daha fazla kanamasın, bu ülke evlatlarını daha çok kaybetmesin” diye konuştu. Genel Kurul’da oylamaya sunulan HDP’nin önergesi reddedildi.

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…