Ankara 23. İdare Mahkemesi, 689 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile meslekten ihraç edilen ve ardından yaptığı avukatlık başvurusu da reddedilen hâkim adayının açtığı davada karar verdi. Mahkeme, avukatlığın kamu görevi değil kamu hizmeti olduğuna hükmederek, KHK nedeniyle ruhsat ve staj başvurusu yapanlara yönelik ret kararını iptal etti.

 

Can Bursalı’nın Independent Türkçe’de yer alan haberine göre; hâkim adayı, KHK ile meslekten ihracından sonra Adıyaman Barosu’na baro levhasına yazılma başvurusu yaptı.

Baro, hâkim adayının başvurusunu kabul etti ancak bir sonraki aşama olan Türkiye Barolar Birliği, başvurucuya ret cevabı verdi.

Türkiye Barolar Birliği’nin başvuruyu reddetmesinin ardından açılan davada, kamu görevinden ihraç edilmenin avukatlığa engel olmayacağı belirtilerek, avukatlığın kamu görevi değil, kamu hizmeti olduğuna vurgu yapıldı.

Ankara 23. İdare Mahkemesi, 18 Nisan’da karara bağladığı davada, hakkında herhangi bir adli ve idari soruşturma ve kovuşturma olmayan davacıyı haklı bularak Türkiye Barolar Birliği’nin ret kararının iptaline hükmetti.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde araştırma görevlisiyken 679 sayılı KHK ile ihraç edilen Cenk Yiğiter de, Türkiye Barolar Birliği’nin Ankara 23. İdare Mahkemesi’nin kararını istinafa taşımaması halinde avukatlık stajını yapabilecek.

Ayrıca, 2015 yılında bir çatışmada yaşamını yitiren yüzbaşı Ali Alkan’ın cenazesinde hükümete gösterdiği tepkiyle akıllara kazınan ve 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından TSK’dan ihraç edilen yarbay Mehmet Alkan da, hukuk eğitimi almıştı.

Alkan, stajını tamamladıktan sonra avukatlık ruhsatını almış ancak ancak Adalet Bakanlığı’nın açtığı dava ile yürütme durdurulmuştu.

Bakanlık, “KHK ile ihraç edilenler kamu görevinde istihdam edilemezler” hükmüne dayanarak yürütmenin durdurulmasını talep etmiş ve mahkeme yürütmeyi durdurmuştu.

Ankara 23. İdare Mahkemesi’nin kararında, kamu görevi ile kamu hizmeti arasındaki farka dikkat çekilmişti.

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…