Hâkim Mehmet Ekinci, dün tahliye edildi.

 

Medyascope’nun haberine göre; Mehmet Ekinci’nin yargıladığı Ahmet Şık, KESK üyesi öğretmen ve memurlar ile PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları yargılanması sürüyor.

 

Ekinci Özel Yetkili İstanbul 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nin başkanıydı. Bu mahkeme, Emniyet görevlileri ve savcılarınca oluşturulan dosyaların yargılamasını yapıyordu. Oda TV Davası, KESK üyesi öğretmen ve memurların DHKP-C üyeliği suçlamasıyla yargılandığı dava, Öcalan’ın avukatlarının KCK üyeliği suçundan yargılandığı dava ve Şike Davası bunlardan en bilinenleriydi.

Ekinci, Mart 2014’te özel yetkili mahkemeler kapatılınca o dönemki ismiyle Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından Bakırköy 15’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görevlendirildi. Burada görevliyken kendi isteğiyle Bursa’ya atandı. Burada göreve başlamadan önce 54 hâkim ve savcı hakkında düzenlenen iddianamede şüpheli olarak yer aldığı için açığa alındı. Hakkında yakalama kararı çıkarılan Ekinci, bir süre yakalanamadı. 28 Ocak 2017’de Yalova’da yakalanan Ekinci, tutuklanarak cezaevine kondu.

Ekinci’nin de şüphelileri arasında yer aldığı Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede 54 hâkim ve savcıya yöneltilen bazı suçlamalar şöyleydi:

Siyasal ve askeri casusluk, silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek, kurulan örgüte üye olmak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs, gizli kalması gereken bilgileri açıklama, suç uydurma, özel hayatın gizliliğini ihlal etme, hukuka aykırı olarak elde edilen verileri kaydetme, suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme, resmi belgede sahtecilik ve görevi kötüye kullanma.

Şüpheli hâkim ve savcıların bu suçlardan ayrı ayrı birer kez ağırlaştırılmış müebbet, birer kez müebbet hapisle ve 67 yıla kadar hapisleri istendi. Yargılama, ilk derece mahkeme sıfatıyla Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi tarafından yapılıyor.

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…