Oyuncu ve yönetmen Ersin Umut Güler’e, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. 

Cumhuriyet’ten Ayça Han’ın haberine göre; 2016 yılında sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşım gerekçe gösterilerek yargılanan Güler’in cezası, 5 yıl ertelendi. Geçen yıl mayıs ayında savcılık tarafından ifadeye çağrılan Güler’e, “Cumhurbaşkanı’na hakaret” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 2 ayrı dava açıldı. 25 Haziran’da ilk duruşması görülen propaganda davası, 8 Temmuz’da yapılan üçüncü duruşmayla karara bağlandı. Başarılı tiyatrocu, Anayasa Mahkemesi’ne itiraz etme hazırlığında olduğunu ifade etti. Gazetemize konuşan Güler, savunma için süre istediklerini ama hâkimin 4 Temmuz’da görülen 2’nci duruşmada “Savunmanızı yapın bitirelim” dediğini söyledi. Savunmasını, 8 Temmuz’daki 3’üncü duruşmada yapan sanatçı, savcının mütalaasının savunmadan önce hazırlanmış olduğunu belirterek şunları söyledi: “Savcı, ben savunmayı yaptıktan hemen sonra mütalaa için basılı kâğıdı çıkarıp heyet başkanına verdi. Belli ki benim savunmamdan hemen önce hazırlanmıştı zaten. Hemen önce bile değil. O mütalaa benzer davalarda hep kullanılıyordur, eminim.”

 

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…