Savunma kulislerinde konuşulan bilgilere göre, hava savunma sistemi Ankara’ya konuşlandırılacak ve NATO radarına bağlanmayacak.

NTV’nin haberine göre; ‘barış konuşlanması’ diye tabir edilen bu formülde S-400’lerin her an kullanılır hale gelecek şekilde kurulumu yapılacak. Ancak füze sistemleri sadece risk ve tehditlerin arttığı dönemlerde aktif hale getirilecek. Ayrıca sistem NATO radarına da bağlanmayacak.

Hafta sonunda ABD Başkanı Donald Trump’la görüşen Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Washington’ın S-400 nedeniyle Ankara’ya yaptırımlar getirmeyi planlamadığını belirtmişti. Erdoğan, hava savunma sisteminin 10 gün içinde teslim alınacağını söylemişti.

Türkiye’nin S-400’leri ilk etapta Ankara’ya konuşlandırmaya karar verdiği, hava savunma sistemleri için de görev yeri Ankara olan bir albay rütbeli bir komutan atandığı kaydedilmişti.

ABD yönetimininse Ankara’nın Rus yapımı S-400 füzelerini teslim alması halinde, Erdoğan’ın aksi yönde açıklamalarına rağmen Türkiye’ye yaptırım uygulamayı ve F-35 savaş uçağı programından çıkarmayı planladığı bildirilmişti.

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…