Yurt Gazetesi Editörü Baran Furkan Gül istifa ettiğini açıkladı. Kısa bir açıklama yayınlayan Gül, sigortasız çalıştırıldığını, maaşında kesinti olduğunu söyledi. Yaptığı bir haberin de kısa bir süre sonra kaldırıldığını söyleyen Gül, haberin kaldırılmasının ardından ise istifa ettiğini açıkladı. 

Gül’ün açıklaması şöyle:

Değerli meslektaşlar, sevgili arkadaşlarım;
İşe başladığım mart ayından bu güne kadar, maddi manevi sürekli sorunlar yaşadığım Yurt Gazetesi’nden dün akşam itibariyle istifa etmiş bulunmaktayım.
İstifa sebebimi elbet açıklayacağım ancak öncesinde belirtmek istediğim ve birçoğunuzun da bildiği bazı sorunlardan bahsedeceğim.
Öncelikle Yurt Gazetesi’ne başladığım mart ayında sigortam yapılmamış görünüyor ve yine mart ayından düne kadar geçen yaklaşık dört aylık sürede hiçbir zaman tam maaş alamadım. Burada bir yanılgıya müsaade etmemek açısından belirtmek isterim ki; bu aylarda yarım maaş dahi alamadım. Bunların yanı sıra, sigortamda meslek kodu da farklı girildiği için sendikalı olamadım. Tüm uyarı ve ısrarlarıma rağmen bu yanlış düzeltilmedi. Yani sendikalı olmamızın önü kesildi. Haftanın 7 günü izinsiz olarak çalıştığımı da belirtmek isterim. Kendisini, sol, sosyalist, demokrat ve emekten yana insanlar olarak tanıtan gazete yöneticileri hakkındaki değerlendirmeyi ise siz değerli dostlarıma bırakıyorum.
Gelinen noktada tüm iyi niyetlerimin kötüye kullanılması bir yana gazetecilik yapmamın da önü kesildi.
Dün Yurt Gazetesi dahil birçok gazete ve haber portalına mail yolu ile ulaştırılan bir bildiriyi, değerlendirmeye alarak bir haber hazırladım. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) içerisinde muhalif olan bir grubun gönderdiği bu bildiride ADD başkanının Çankaya Belediyesi’nde devlet memuru olarak çalıştığı iddia ediliyordu. Konuyu, ilgili ADD başkanına sorduğumda ise durumu kabul ederek, bunun haber yapılmamasını istedi. Ancak ben bir gazeteciyim ve işim bu durumu halktan gizlemek değil, aksine en sade hali ile halka duyurmak. Haberde tek bir itham ve yorum bulunmuyordu. Haberi yapmama onay veren yönetim haberin yapılmasından on dakika sonra haberi kaldırmamı istedi. Bu durumu kabul etmediğimi, haberin kaldırılması durumunda ise istifa edeceğimi bildirdim. Kendilerinin yanıtı ise “Sen bilirsin” oldu. Yani haberim yurtgazetesi.com.tr’ye girildikten yirmi bir dakika sonra silindi.
Durumu daha da komik hale getiren ise Yurt Gazetesi’nin internet sitesinden rica-minnet kaldırılan haberimin farklı haber portallarında halen yayında olmasıdır.
Bu durumda haklarımın gasp edilmesinin yanında, emeğimin de hiçe sayılmasıyla bana istifadan başka bir yol kalmadı.
Son olarak; meslek kodumun bilinçli olarak yanlış girilerek sandika üyeliğim konusunda önümün kesilmesi, sigortamın eksik yatırılması, mesai ücretlerim ve ödenmeyen maaş alacaklarımın başta hukuki olmak üzere her türlü takipçisi olacağımı duyururum.

 

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…