Avcılar’da hareket halindeki metrobüste yaşanan olay sonrası araçtakilerin yardımıyla kendisini taciz eden Fatih Özdemir’i aşağı indiren kadın o anları cep telefonuyla görüntülemiş, görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından harekete geçen polis ekiplerinin gözaltına aldığı tacizci tutuklanmıştı.

Davanın ilk duruşması 9 Temmuz’da görüldü. Duruşmaya savunma avukatının mağdura sorduğu sorular damga vurdu.

Müşteki avukatlarından Gülcan Karayel’in saldırıya uğrayan kadına sorduğu sorulardan bazıları “Oturduğunuz koltuk tek kişilik miydi, yanınızda biri var mıydı? Yerinizi değiştirmeyi düşündünüz mü?” “Sanık fermuarını nasıl kapattı açıklar mısınız?” şeklindeydi.

Müştekinin diğer avukatı Muharrem Ercan ise mağdura “Fatih Özdemir’i gördüğünüz an penisi erekte halde miydi yoksa eğik miydi?”,” Boşalma anına tanık oldunuz mu?”,”Metrobüste başka insanların da size baktığını düşündünüz mü?” sorularını yöneltti.
Sanık avukatlarının mağdura yönelik sorularını kamuoyu ile paylaşan, davacı avukatları davanın ikinci celsesinin 8 Ağustos’ta Küçükçekmece Adliyesi’nde görüleceğini hatırlatarak destek çağrısı yaptı. Sosyal medya üzerinden “Biz Susmayacağız Siz Utanacaksınız” etiketine destek isteyen avukatlar “eğer sosyal medyada duyulmasaydı” tacizci halen dışarıda olabilirdi” dedi.

Yaşadıklarını anlatan kadın, saldırının soruşturma aşamasında olduğu için isminin yazılmasını istemedi:

“Durumu benim anlamam uzun sürdü. İlk başta, kalabalık belki bana öyle geliyordur diye düşündüm. Bana temas ediyordu sürekli olarak. Önünde poşet duruyordu. Ben de çantamı koydum araya. Hatta arkadaşlarıma mesaj attım. ‘Bana mı öyle geliyor, gerçekten anlamıyorum, çok kalabalık’ diye. Sonra adamı bir anda ittim ve baktım, durumu gördüm. O sırada üzerime boşaldı.”

“Polisler geldiklerinde bana iyi davrandılar. Gerçekten yardımcı oldular. Sonra Avcılar Merkez Karakolu’na gittik. İki kadın avukat arkadaşım da geldi. Arkadaşlarım geldi. Durum çok zordu. Çünkü hepsi erkek polislerdi ve onlara durumu ispat etmeye çalıştım. Adam, ‘Korkudan üzerime işedim’ dedikçe, erkek polis, ‘Ben anlarım öyledir, bu çiştir’ diyor. Oysa hiç bir bilimsel dayanağı yok. Görünce anlıyormuş. Kadın avukatlar olmasa üzerindeki kıyafetlerden delil alamayacaktık. Bu süreç tam dört saat sürdü. Kadın avukatlar olmasaydı, arkadaşlarım olmasaydı ben orada yalnız olsaydım, adamı bırakacaklardı. Biz, kendimizi anlatmak için uğraştık.”

about

Medya Blok’a katkı yapmak, kendine katkı yapmaktır…

Dağılmıyoruz, toplanıyoruz...

Basının, gazetecilerin en büyük meselelerinden birisi de yazmak kadar haberlerin okurlara ulaştırılması. Haberler duyulmasın, okura ulaşamasın diye dağıtım şirketleri, medyalar, ajanslar tek elde toplanırken gazeteciler, toplum tam aksine çok el oldu. Haber yazan ellerimiz kadar Medya Blok’a gelmeyi tercih eden elleriniz bizi buluşturuyor. Buluşmanın sebebi olan harflerin nasıl yan yana geleceği meselesine bir ruh, ’nasıl bir yaşam?' olarak bakan bizimle belki dayanışmak istersiniz diye bir not düşmeliyiz. Elbette size verdiğimiz haberler, makaleler akşam karnınızı doyuracağınız bir ekmek değil ama haberin artık yaşam demek olduğunu da hepimiz biliyoruz.
Öyleyse beraber yaşayalım… Katkı için...
Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

İzmir’de Türk İntikam Tugayı mesajlı tehdit: Atık toplayanlar ve el arabası ile simit satanlar Kürt. Simit satın alanlar öldürülecektir

İzmir’in Tuna Mahallesi’nde evlerin pencerelerine bırakılan ırkçı Türk İntikam Tugayı (TİT) imzalı…

Kurban eti üzerinden ırkçılık: Herkese et gönderdim Kürt hariç

Efe adlı bir sosyal medya kullanıcısı Kurban Bayramı ile ırkçı bir paylaşım…

Selvi: Burnuma kokular geliyor

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı…