RTÜK Üyesi Faruk Bildirici, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Okçular vakfının 3 spotunun televizyonlarda ücretsiz yayınlanmasına karşı çıktı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın başında olduğu Okçular vakfı Malazgirt zaferi nedeniyle hazırladığı 3 spotu televizyonlarda kamu spotu olarak yayınlanması için RTÜK’e gönderdi. Onaylanan ve televizyonlara yayınlanması için gönderilen spotlara RTÜK üyesi Faruk Bildirici karşı çıktı.

RTÜK mevzuatına göre kamu spotları için başvurunun ,yayınlanmasından 15 gün önce olması gerektiğine dikkat çeken Bildirici, vakıfa iktidara yakınlığı nedeniyle ayrıcalıklı işlem yapıldığını kaydetti. Okçular vakfının spotunda ok yerine kılıç’ın yer almasını da garip bulan Faruk Bildirici’nin muhalefet şerhinde yazdıkları şöyle:

“Malazgirt Zaferi etkinliklerinin -partili Cumhurbaşkanlığının himayesinde bile olsa- bir vakıf tarafından sahiplenilmesi yanlıştır. Kaldı ki, Okçular Vakfı, siyasi iktidarın koruyup kolladığı bir kuruluştur. Malazgirt zaferi, bir siyasi parti veya bir vakıf tarafından kutlanamaz.

Okçular Vakfı’nın etkinliklerini duyurmasının yolu ücretsiz yayınlanacak ve siyasi iktidarla yakınlığı nedeniyle ayrıcalıklı işlem görecek kamu spotları olmamalıydı. Okçular Vakfı için böyle bir ayrıcalık tanınırsa, yarın başka vakıflar da etkinlikleri için spot hazırlayıp RTÜK’e başvurabilir.

Yönergeye göre kamu spotları başvurusunun RTÜK’e en az 15 gün önce yapılması gerekir. Okçular Vakfı’nın başvurusu ise Üst Kurul toplantısından bir gün önce yani 20 Ağustos’ta yapılmış, alelacele Üst Kurul gündemine alınmış ve 22 Ağustos’ta yayınlanmaya başlamıştır.

Okçular Vakfı’nın spotlarında ok olmaması ve kılıcın başrolü oynamasının garipliğini bir tarafa bırakırsak, kamu spotlarında siyasi figür ve mesajların da kullanılmaması gerekir. RTÜK üyesi olduğumdan bu yana 18 kamu spotu ve zorunlu yayın kararından 6’sına karşı oy kullandığımı da açıklayayım.

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…