Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “eski defterler” çıkışına karşılık verdiği “hafıza kayıtları” yanıtında 7 Haziran seçimleri sonrasında eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun koalisyon çalışmaları sırasında Erdoğan ile ilgili planlarının yer aldığı belirtiliyor.

 

Bir AK Parti yöneticisi, “Davutoğlu, CHP ile koalisyon kurmak istedi. Böylece Erdoğan’ı etkisiz hale getirip, lider olma planları yaptı; Cumhurbaşkanı’nı sistemin dışına iterek devre dışı bırakmak istedi. Şimdi de aynısını yapmaya çalışıyorlar” görüşünü savundu.

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre; siyasi kulislerde Davutoğlu ve Erdoğan arasında “eski defterler” ve “hafıza kayıtları” atışmasıyla başlayan tartışma sürüyor. Erdoğan’ın, Davutoğlu ve Ali Babacan için vakti geldiğinde açıklayacağını söylediği “hafıza kayıtları”nda neler olduğu ve ne zaman açıklayacağı merak ediliyor. Bir AK Parti yöneticisi, Erdoğan’ın hafıza kaydındaki konulardan birinin 7 Haziran seçimlerinin ardından Davutoğlu’nun koalisyon hükümeti kurmak için gerçekleştirdiği görüşmeler olduğunu dile getirdi. Aynı yönetici, “O süreçte CHP ile koalisyon kurmak istedi. Böylece lider kendisi olacaktı. ‘Erdoğan Köşk’te oturur biz de ülkeyi yönetiriz’ planları yaptı. Erdoğan’ı etkisiz hale getirerek devre dışı bırakmak istedi” görüşünü savunuyor. Davutoğlu’nun şimdi de parti kurarak aynısını yapmaya çalıştığını ileri süren AK Parti yöneticileri, “Bir üst akıl var. Bu akıl, bazen parti kurarak, bazen o partiler arasında ittifak yaptırarak Erdoğan’ı yüzde 50’nin altına düşürmek istiyor. Bazı güçler, organik bir çalışma içinde” değerlendirmesini yapıyor.

24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması için büyük çaba sarf edildiğine, Saadet Partisi’nin (SP) yüzde 2.5 oranında oy almasının hedeflendiğine, ancak bunun gerçekleşmediğine dikkat çeken AK Parti yöneticileri, “Şimdi o boşluğu doldurmak için varlar. Sadece bir sonraki Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ın yüzde 50’nin altına düşürülerek seçimin ikinci tura kalması için yeni partilerin kurulması isteniyor. Sadece yüzde 2.5 için” görüşünü dile getiriyor. Yeni partilerin kurulmasının AK Parti’nin işini kolaylaştıracağını savunan AK Parti’liler, “Bremen mızıkacıları gibi farklı bileşenler bir araya geldikçe hata yapma olasılığı artar, dezavantaja dönüşür ve deşifre olurlar” tezini ileri sürüyor. AK Parti kulislerinde, Davutoğlu ve Babacan’ın kuracağı partilerin İyi Parti ile ittifak yapacağı beklentisi dile getirilirken, burada da “AK Parti’nin yerine kurulan milli ve yerli, demokrat ve reformist partiyiz” söyleminin kullanılacağı yorumu yapılıyor.

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…