Efes, ‘Zilli Sally’ ve ‘Delikanlı Henry’ adıyla iki bir çıkarınca, sosyal medyada cinsiyetçilik suçlamasıyla boykot kampanyası başlatıldı.

Efes şirketi, Danimarkalı butik bira üreticisi Mikkeller ile işbirliği içerisinde piyasaya çıkardığı ‘Zilli Sally’ ve ‘Delikanlı Henry’ biraları, isimleri cinsiyetçi olduğu gerekçesiyle tepki topladı.

Sally ve Henry, Mikkeller markasının kadın ve erkek maskotları olarak kullanılıyor. Efes, düşük alkollü (yüzde 3.9) ve yumuşak içimli arpa birasını ‘Zilli Sally’, yüksek alkollü (yüzde 4.8) buğday birasını ise ‘Delikanlı Henry’ olarak isimlendirdi.

Şirketi protesto eden sosyol medya kullanıcıları paylaşımlarını #EfesBoykot etiketiyle yaptı. Bu etiket Twitter’da hızla TT’nin üst sıralarına yerleşti. #DelikanlıHenry ve #ZilliSally etiketleri de sık kullanılan etiketlerden oldu. Daha önce “Adam gibi bira sloganını” kullanan Tuborg da eleştirilere konu olmuştu.

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…