Egemen Bağış, Prag Büyükelçiliği’ne atanıyor. 

 

Egemen Bağış, diplomat olarak atanarak, yeniden dokunulmazlığa kavuşturuluyor. Sözcü’de yer alan habere göre İran’a ambargosunun delinmesi nedeniyle Amerika’da tutuklanan Rıza Zarrab dosyasında adı geçen Bağış için Çekya Cumhuriyeti’nden agreman (bir kimsenin bir ülkeye elçi atanmasından önce o ülke yönetiminden istenen, söz konusu kişinin uygun görüldüğünü bildiren yazı) istendi.
Egemen Bağış, 2013 yılında hakkında yürütülen yolsuzluk soruşturması sonrası AB Bakanlığı’ndan istifa etmişti.

AK Partili eski milletvekillerinin son dönemde büyükelçi olarak atanması uygulaması sürüyor. Merve Kavakçı Malezya’ya büyükelçi olarak atanmıştı. Eski Eskişehir milletvekili Murat Mercan halen Tokyo’da büyükelçi. Şanlıurfa eski Milletvekili Abdülkadir Emin Önen Çin Halk Cumhuriyeti’ne Pekin Büyükelçisi olarak atandı. Bursa eski Milletvekili Tülin Erkal Kara 2016’da Makedonya, İzmir eski Milletvekili Zekeriya Akçam ise 2012’de Cakarta Büyükelçisi olmuştu.

Son olarak da eski Sakarya milletvekili Şaban Dişli Hollanda Lahey Büyükelçiliği’ne atanırken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın basın danışmanı Lütfullah Göktaş ise Vatikan’a büyükelçi oldu. Aile ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın kız kardeşi Ayşe Sayan da halen Kuveyt’e Büyükelçilik görevi yürütüyor.

CHP’li diplomat ve Büyükelçi kökenli Faruk Loğoğlu ile Osman Korutürk, bu atamaları eleştirmiş ve “AKP, devletteki kadrolaşma faaliyetlerini Dışişleri teşkilatına da soktu. Dışişleri de iktidarın arka bahçesi haline getirilmek isteniyor. Orduya asker olmayan birisini tayin etmek gibi bir şey” demişti.

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…