MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin İYİ Partililere ‘birleşme ve bütünleşme’ çağrısı yapması, Bahçeli’nin eriyen tabanını konsolide etmeye çalıştığı şeklinde yorumlandı.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın aktardığı haberde; İYİ Parti yetkililerinin yorumuna göre Bahçeli’nin bu açıklaması Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP lideri Bahçeli arasındaki görüşmede kararlaştırıldı. MHP’de uzun yıllar politika yaptıktan sonra İYİ Parti’nin kuruluşunda yer alan bir siyasetçi, Bahçeli’nin tabanının eridiğini belirterek şunları söyledi:“Ülkücü hareketten gelenler olarak Bahçeli’nin samimi olduğunu düşünmüyoruz. Kucaklayıcı bir lidermiş gibi açıklama yapıyor ama orada bile “zillet” diyor. Böyle şefkat açıklaması görülmemiştir! Bu açıklamanın perde arkasında Erdoğan ile Bahçeli görüşmesi var. Ülkücüler MHP’den İYİ Parti’ye taşındı. MHP’deki oylar ise AK Parti’den gelen oylar. MHP bu tabana ne kadar sahip. Yeni partiler konuşuluyor. Tabandaki erimeyi durdurmaya, kalan seçmenini konsolide etmeye dönük bir çaba. Bahçeli MHP’nin başındayken İYİ Parti’den bir ülkücü dahi MHP’ye geçmez” dedi.

İYİ Parti Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen de Bahçeli’nin açıklamasının İYİ Parti’de etkisinin olmayacağı görüşünde. Bahçeli’nin açıklaması için “Güldük” diyen Seymen şöyle devam etti:“Bu artık çaresizliğini gösteriyor. Özellikle bu kadar geçmişi olan bir siyasi partinin liderinin başka bir partinin kongresinden iki gün önce böyle bir çağrı yapması her şeyden önce ayıp. Ben partiden tek bir kıl bile kopmayacağına inanıyorum. Ama ayıp ve gereksiz bir girişim.”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açılış konuşmasıyla başlayacak Kongre’de üye sayısı 80’den 50’ye düşürülen GİK için ve 11 asil 7 yedek üye 18 kişilik Merkez Disiplin Kurulu için seçim yapılacak. Hasan Seymen “GİK 80 kişiydi. Toplanması, karar alması, konuları yeterli şekilde tartışması, istişare etmesi konusunda sıkıntılar yaşıyorduk. O sayıyı 50’ye indirerek GİK’i daha aktif hale getirme amacındayız. Kararları daha rahat toplanıp, tartışıp, konuşarak almak için 80’i 50’ye düşürdük” dedi.

İYİ Parti Olağanüstü Kongredeki GİK ve MDK seçiminin çarşaf liste ile yapılmasına karar verildi. Seymen bu kararın Genel Başkan ve İYİ Parti’nin sonuna kadar demokrasiden yana olduğunu gösterdiğini belirterek “Hem çarşaf liste olmayacak hem de genel başkanın bir anahtar listesi olmayacak. Ama genel başkanın dışında anahtar liste çıkaranlar olabilir. Bu konuda takdir de delegelerin olacak” dedi.

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…