ABD’de hakkında açılan davada 35 yıl hapis istenen eski Türkiye Amerikan İş Konseyi (TAİK) Başkanı Ekim Alptekin, Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı, CIA ve FBI üçgeninde yaşadıklarını Habertürk’ten Kübra Par’a anlattı.

Habertürk’ten Kübra Par, eski Türkiye Amerikan İş Konsey (TAİK) Başkanı Ekim Alptekin ile konuştu. ABD’de hakkında açılan davada 35 yıl hapis istenen Alptekin, iddiaları anlattı ve kendisin savundu.
Türkiye kamuoyunda fazla yer bulmasa da ABD’de Hakan Atilla davasına benzer ikinci bir dava süreç daha var. Davanın sanıkları Türkiye Amerikan İş Konsey (TAİK) eski başkanı iş adamı Ekim Alptekin ve İran kökenli iş adamı Bijan Kian…
İddia o ki, Ekim Alptekin, Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn ile bir anlaşma yaparak ABD’de Fethullah Gülen’in aleyhine yazılar yazılması ve FETÖ’nün oradaki çalışmalarının ortaya çıkarılması için araştırma yapmasını istedi. Bu kapsamda Alptekin’in Hollanda merkezli Inovo BV adlı bir şirket Flynn Intel Group’a 530 bin dolar ödeme yaptı. Savcı, Ekim Alptekin ve Flynn’in ortağı Bijan Kian’ın bu çalışmaları Türkiye hükümet adına yaptığını, finansmanını da Türkiye devletinden aldığını öne sürüyor, resmi lobicilik kaydı yapılmadığı için de bunun suç olduğunu iddia ediyor.
Ayrıca Eski FBI ajanı Bran McCauley, Ekim Alptekin’in kendisine Gülen aleyhine sahte delil yerleştirmesini teklif ettiğini söylüyor. İddialar bununla da sınırlı değil. Eski CIA Başkanı James Woolsey, Ekim Alptekin’in Türkiye’den iki bakanı, ABD’de Michael Flynn ve kendisiyle buluşturduğunu ve o görüşmede Fethullah Gülen’in ABD’den kaçırılması için plan yapıldığını öne sürüyor.
Bu dava süreciyle ilgili geçen hafta önemli bir gelişme yaşandı. Ekim Alptekin’in ortağı Bijan Kian’ın yargılanması sona erdi, Kian Türkiye adına yasa dışı şekilde lobi faaliyeti gerçekleştirmekten suçlu bulundu. Ne kadar ceza alacağı 18 Ekim’de belli olacak. Ekim Alptekin Türkiye’de olduğu için yargılanmadı ama savcı onun için 35 yıl istiyor. ABD’ye giderse yahut Interpol yurtdışında yakalayacak olursa tutuklanacak.

about

Medya Blok’a katkı yapmak, kendine katkı yapmaktır…

Dağılmıyoruz, toplanıyoruz...

Basının, gazetecilerin en büyük meselelerinden birisi de yazmak kadar haberlerin okurlara ulaştırılması. Haberler duyulmasın, okura ulaşamasın diye dağıtım şirketleri, medyalar, ajanslar tek elde toplanırken gazeteciler, toplum tam aksine çok el oldu. Haber yazan ellerimiz kadar Medya Blok’a gelmeyi tercih eden elleriniz bizi buluşturuyor. Buluşmanın sebebi olan harflerin nasıl yan yana geleceği meselesine bir ruh, ’nasıl bir yaşam?' olarak bakan bizimle belki dayanışmak istersiniz diye bir not düşmeliyiz. Elbette size verdiğimiz haberler, makaleler akşam karnınızı doyuracağınız bir ekmek değil ama haberin artık yaşam demek olduğunu da hepimiz biliyoruz.
Öyleyse beraber yaşayalım… Katkı için...
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

İzmir’de Türk İntikam Tugayı mesajlı tehdit: Atık toplayanlar ve el arabası ile simit satanlar Kürt. Simit satın alanlar öldürülecektir

İzmir’in Tuna Mahallesi’nde evlerin pencerelerine bırakılan ırkçı Türk İntikam Tugayı (TİT) imzalı…

Kurban eti üzerinden ırkçılık: Herkese et gönderdim Kürt hariç

Efe adlı bir sosyal medya kullanıcısı Kurban Bayramı ile ırkçı bir paylaşım…

Selvi: Burnuma kokular geliyor

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı…