Nijerya’da silahlı kişilerce kaçırılan ve önceki gün kurtarılan 10 Türkiye’li gemici Türkiye’ye döndü. 

Nijerya’da 13 Temmuz’da silahlı kişilerce kaçırılan ve önceki gün kurtarılan 10 Türk gemici, Türkiye’nin Abuja Büyükelçiliği’ne getirilmişti. Hüseyin Zabun, Hakan Çakar, Serdar Çetinkaya, Ersin Yılmaz, Mücahid Şener, Hasan Hüseyin Karakurt, Ümit Tokgöz, Tezcan Selçuk, İbrahim Arsoy ve Cumhur Akpınar isimli gemiciler, bu sabah THY uçağıyla Abuja’dan İstanbul’a geldi. Uçaktan inen gemiciler, özel VİP aracına bindirildi. Sonrasında yurda dönen gemici Hakan Çakar, kaçırıldıkları süreçte yaşadıkları zorlu günleri anlattı. Çakar, korsanların elinde ölümü beklediklerini dile getirirken yurda dönmenin mutluluğunu yaşadığını anlattı.

Nijerya’da 13 Temmuz’da silahlı kişilerce kaçırılan ve önceki gün kurtarılan gemicilerden Hakan Çakar, “ Gemiye çıktılar, gemiyi taradılar silahlı korsanlar, terörist diyeyim artık ne diyeyim. Bizi aldılar bir ormana götürdüler. Yani yılanlar, akrepler ,böcekler, bataklık. Her şeyi yaşadık, bir Afrika ormanı yani, nasıl olabilir ki, amaçlarını bilmiyorum. Hiçbir şey söylemediler. İlk başta serttiler, ondan sonra iyi davrandılar. Fiziksel bir şey olmadı. Darbe falan olmadı. Hiçbir şeyden haberimiz yoktu. Ormanın içinde baraka gibi bir yerde tutulduk. Sağlık bakımından şartlar çok zordu, fiziksel bir müdahale olmadı. Sağlığımız kötüydü. Aileme kavuşmadım, şimdi Trabzon’a gideceğim ailem beni bekliyor. Aktarmam var Sabiha Gökçen’den, kızıma kavuşacağım. Eşime kavuşacağım. Bundan sonra ne olur bilmiyorum, hesabını yapmadım, sadece Türkiye’ye ayak basmak tek düşüncem bu idi. Ellerinde iken ne zaman öleceğiz diye düşündük. Yani bir an önce öldürün, yeter bitsin dedik. Diğer arkadaşlar da iyiydi. Mesleğimi yapma konusunda bilmiyorum, kararsızım” dedi.

Denizcilerin çok zor şartlar altında kaldığını ifade eden korsanların Türkiye’ye dönmesi için çaba gösteren Avukat Selçuk Esenyal, “On tane mürettebatımızın durumları iyi. Çok şükür ailelerine kavuştular bayramın birinci günü. Zorlu bir süreç psikolojik açıdan da zor. Arkadaşlar da yorgun bizler de yorgunuz. Tüm Türkiye’ye iyi bayramlar diliyoruz. Her şey için çok teşekkür ediyorum. Zor tabi psikolojik zor bir savaş. Zor coğrafi şartlar, olanı biteni iyi anlamak lazım. Kolay değil, bende yaklaşık üç haftadır oradayım. Ormanın içerisinde arkadaşları bulmak için uğraştık. Türk Milletinin duası, devletimizin desteği ile bu yolda muvaffak olduk. Ailelere kavuştuk. Bende kendi aileme kavuştum. Deniz korsanları kaçırdı, alışık olmadığımız iklim, alışık olmadığımız hava atmosferi. Bu dönemde zorlu bir müzakere süreci yürüttük. Büyükelçiliğimizin önemli desteği var. Sonunda kurtuldular” diye konuştu.

Nijerya’da 13 Temmuz’da kaçırılmalarının ardından önceki gün serbest bırakılan 10 denizci Türkiye’ye geldi. 28 gün sonra Kurban Bayramı’nın ilk gününde İstanbul Havalimanı’nda aileleriyle buluşan denizciler, büyük mutluluk yaşadı.

Polis eşliğinde uçaktan inen denizciler, TGS’ye ait özel bir araçla İstanbul Havalimanı Genel Havacılık salonuna götürüldü. Burada aileleri karşılanan denizciler, büyük sevinç yaşadı.

about

Medya Blok’a katkı yapmak, kendine katkı yapmaktır…

Dağılmıyoruz, toplanıyoruz...

Basının, gazetecilerin en büyük meselelerinden birisi de yazmak kadar haberlerin okurlara ulaştırılması. Haberler duyulmasın, okura ulaşamasın diye dağıtım şirketleri, medyalar, ajanslar tek elde toplanırken gazeteciler, toplum tam aksine çok el oldu. Haber yazan ellerimiz kadar Medya Blok’a gelmeyi tercih eden elleriniz bizi buluşturuyor. Buluşmanın sebebi olan harflerin nasıl yan yana geleceği meselesine bir ruh, ’nasıl bir yaşam?' olarak bakan bizimle belki dayanışmak istersiniz diye bir not düşmeliyiz. Elbette size verdiğimiz haberler, makaleler akşam karnınızı doyuracağınız bir ekmek değil ama haberin artık yaşam demek olduğunu da hepimiz biliyoruz.
Öyleyse beraber yaşayalım… Katkı için...
Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

İzmir’de Türk İntikam Tugayı mesajlı tehdit: Atık toplayanlar ve el arabası ile simit satanlar Kürt. Simit satın alanlar öldürülecektir

İzmir’in Tuna Mahallesi’nde evlerin pencerelerine bırakılan ırkçı Türk İntikam Tugayı (TİT) imzalı…

Kurban eti üzerinden ırkçılık: Herkese et gönderdim Kürt hariç

Efe adlı bir sosyal medya kullanıcısı Kurban Bayramı ile ırkçı bir paylaşım…

Selvi: Burnuma kokular geliyor

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı…