Hukuksuz mahkeme kararlarında kes-yapıştır yönteminin son örneği gazeteci İdris Yılmaz’ın dosyasında ortaya çıktı.

Artı Gerçek’ten Fırat Yeşilçınar’ın haberine göre; ‘PKK örgüt üyeliği’ iddiası ile hakkında soruşturma başlatılan, savcılık tarafından iddianame hazırlanan ve yargılaması da bu gerekçe ile yapılan gazeteci İdris Yılmaz’a verilen hapis cezasının gerekçeli kararından ByLock çıktı.

Gazeteci İdris Yılmaz Van Erciş ilçesinde evine yapılan baskınla gözaltına alınarak tutuklandı. Yılmaz cezaevinde tutulduktan uzun bir süre sonra hakkında ‘PKK örgüt üyeliği’ iddiası ile iddianame hazırlandı. Savunmaları tutanaklara eksik geçirilen, savunmasına müdahale edilen, kamera kaydı, telefon kaydı ve tanık dinletilmesi talepleri karşılanmayan İdris Yılmaz’a yargılandığı davanın 2’inci duruşmasında örgüt üyeliğinden 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Cezanın gerekçeli kararı ise kısa bir süre içinde hazırlandı ve İdris Yılmaz’a tebliğ edildi. ‘PKK örgüt üyeliği’ ile yargılanan Yılmaz gerekçeli kararda kendisine isnat edilen suçtan farklı kararla karşılaştı. Kararda, ‘ByLock tespit raporu, bank Asya hesap bilgileri’ gibi ifadeleri yer aldı. Kararın sehven yapılmış olabileceğini düşünen Yılmaz bir üst mahkemeye itiraz etti.

Avukat Savaş Avcı üst mahkemenin de aynı kararı tekrardan yazdığını söyledi. Avcı, “FETÖ üyeliği delilleri ile gerekçe oluşturmuşlar. Oysa ki İdris Yılmaz PKK örgüt üyeliğinden yargılanmaktadır. Dolayısıyla buradan da yargılamayı yapan yargıçların dosyayı hiç incelemeden tutukluluk devam kararı aldıkları anlaşılmaktadır” dedi.

Yılmaz’ın dosyası sonrasında istinaf mahkemesine gitti. Bu süreçte bu kez Yılmaz hakkında başka bir soruşturma açıldığı ortaya çıktı. Hapis cezasını değerlendiren Erzurum İstinaf Mahkemesi, ‘Suç vasfının yeniden değerlendirilmesi ve yeni soruşturma ile birlikte bir karar kurulması’ gerekçesiyle cezayı bozarak yerel mahkemeye gönderdi. Yeni açılan dava ve önceki dava Van 5’in Ağır Ceza Mahkemesi’nde (ACM) birleştirildi. Bu birleştirmenin ardından ilk duruşma bugün görüldü. Yeniden yargılamanın ilk duruşmasında hiçbir tanık duruşmaya gelmedi. Yılmaz’ın SEGBİS ile savunmasını yaptığı duruşma 27.09.2019 tarihine ertelendi.

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…