Hukuksuz mahkeme kararlarında kes-yapıştır yönteminin son örneği gazeteci İdris Yılmaz’ın dosyasında ortaya çıktı.

Artı Gerçek’ten Fırat Yeşilçınar’ın haberine göre; ‘PKK örgüt üyeliği’ iddiası ile hakkında soruşturma başlatılan, savcılık tarafından iddianame hazırlanan ve yargılaması da bu gerekçe ile yapılan gazeteci İdris Yılmaz’a verilen hapis cezasının gerekçeli kararından ByLock çıktı.

Gazeteci İdris Yılmaz Van Erciş ilçesinde evine yapılan baskınla gözaltına alınarak tutuklandı. Yılmaz cezaevinde tutulduktan uzun bir süre sonra hakkında ‘PKK örgüt üyeliği’ iddiası ile iddianame hazırlandı. Savunmaları tutanaklara eksik geçirilen, savunmasına müdahale edilen, kamera kaydı, telefon kaydı ve tanık dinletilmesi talepleri karşılanmayan İdris Yılmaz’a yargılandığı davanın 2’inci duruşmasında örgüt üyeliğinden 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Cezanın gerekçeli kararı ise kısa bir süre içinde hazırlandı ve İdris Yılmaz’a tebliğ edildi. ‘PKK örgüt üyeliği’ ile yargılanan Yılmaz gerekçeli kararda kendisine isnat edilen suçtan farklı kararla karşılaştı. Kararda, ‘ByLock tespit raporu, bank Asya hesap bilgileri’ gibi ifadeleri yer aldı. Kararın sehven yapılmış olabileceğini düşünen Yılmaz bir üst mahkemeye itiraz etti.

Avukat Savaş Avcı üst mahkemenin de aynı kararı tekrardan yazdığını söyledi. Avcı, “FETÖ üyeliği delilleri ile gerekçe oluşturmuşlar. Oysa ki İdris Yılmaz PKK örgüt üyeliğinden yargılanmaktadır. Dolayısıyla buradan da yargılamayı yapan yargıçların dosyayı hiç incelemeden tutukluluk devam kararı aldıkları anlaşılmaktadır” dedi.

Yılmaz’ın dosyası sonrasında istinaf mahkemesine gitti. Bu süreçte bu kez Yılmaz hakkında başka bir soruşturma açıldığı ortaya çıktı. Hapis cezasını değerlendiren Erzurum İstinaf Mahkemesi, ‘Suç vasfının yeniden değerlendirilmesi ve yeni soruşturma ile birlikte bir karar kurulması’ gerekçesiyle cezayı bozarak yerel mahkemeye gönderdi. Yeni açılan dava ve önceki dava Van 5’in Ağır Ceza Mahkemesi’nde (ACM) birleştirildi. Bu birleştirmenin ardından ilk duruşma bugün görüldü. Yeniden yargılamanın ilk duruşmasında hiçbir tanık duruşmaya gelmedi. Yılmaz’ın SEGBİS ile savunmasını yaptığı duruşma 27.09.2019 tarihine ertelendi.

about

Medya Blok’a katkı yapmak, kendine katkı yapmaktır…

Dağılmıyoruz, toplanıyoruz...

Basının, gazetecilerin en büyük meselelerinden birisi de yazmak kadar haberlerin okurlara ulaştırılması. Haberler duyulmasın, okura ulaşamasın diye dağıtım şirketleri, medyalar, ajanslar tek elde toplanırken gazeteciler, toplum tam aksine çok el oldu. Haber yazan ellerimiz kadar Medya Blok’a gelmeyi tercih eden elleriniz bizi buluşturuyor. Buluşmanın sebebi olan harflerin nasıl yan yana geleceği meselesine bir ruh, ’nasıl bir yaşam?' olarak bakan bizimle belki dayanışmak istersiniz diye bir not düşmeliyiz. Elbette size verdiğimiz haberler, makaleler akşam karnınızı doyuracağınız bir ekmek değil ama haberin artık yaşam demek olduğunu da hepimiz biliyoruz.
Öyleyse beraber yaşayalım… Katkı için...
Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

İzmir’de Türk İntikam Tugayı mesajlı tehdit: Atık toplayanlar ve el arabası ile simit satanlar Kürt. Simit satın alanlar öldürülecektir

İzmir’in Tuna Mahallesi’nde evlerin pencerelerine bırakılan ırkçı Türk İntikam Tugayı (TİT) imzalı…

Kurban eti üzerinden ırkçılık: Herkese et gönderdim Kürt hariç

Efe adlı bir sosyal medya kullanıcısı Kurban Bayramı ile ırkçı bir paylaşım…

Selvi: Burnuma kokular geliyor

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı…