İBB Başkanı İmamoğlu’nun İstanbul’da yaşanan su baskınlarıyla ilgili yaptığı açıklamaya Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yanıt geldi.

Açıklama şöyle: 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Ekrem İmamoğlu, 17 Ağustos 2019 Cumartesi günü İstanbul’da yaşanan sel ve su baskınlarıyla ilgili basına yapmış olduğu açıklamada;

1. “Bilgi akışı çok yoğun ve hızlı bir şekilde paylaşılmalı” diyerek,

“AKOM’dan bilgileri kontrol ettirdim bize Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden gelen yağış ile ilgili uyarı 12.30 civarında, İstanbul’da o saatte yağış başlamıştı ve 15 dakika içinde zaten hadise gerçekleşti” ifadelerine yer vermiştir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak 13 Ağustos 2019 Salı gününden itibaren yayımladığımız Hava Raporlarımızda;

“Yurdumuzun Kuzey ve Kuzeybatı kesimlerini etkilemesi beklenen yağışlı sistem” tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza, basın- yayın organlarımız ile paylaşılmıştır.

15 Ağustos Perşembe ve 16 Ağustos Cuma tarihlerinde sabah 06.00 ile akşam saat 18.00 de yayımladığımız “hava raporlarında” yer alan “Marmara Bölgesinin Doğusu ve İstanbul için gök gürültülü sağanak yağış beklentisini” içeren bilgiler; belediyeler olmak üzere ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza “E-posta yoluyla” gönderilmiştir.

Ayrıca, Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak hazırladığımız tüm tahmin ve öngörü uyarılarımız;

Kurumsal internet sitemiz, E-posta, MGM Mobil Uygulaması, Sosyal Medya Hesapları, Kısa Mesaj Servisi (SMS), faks, telefon ve resmi yazılarla yerel ve ulusal basın aracılığı ile hızlı ve yoğun bir şekilde halkımıza ve yetkililere anında ulaştırılmıştır.

Nitekim;

“Marmara Bölgesi ve İstanbul için beklenen kuvvetli yağışla” ilgili haberler;

14/15/16 Ağustos 2019 tarihlerinde tüm basın-yayın organlarımız, günler öncesinden bültenlerinde İstanbul ile ilgili kuvvetli yağış konusuna gerek canlı yayınlarla gerekse de ara ve ana haber bültenlerinde sıkça ve defaten yer vermişlerdir. Basın kuruluşlarımızın gösterdiği bu duyarlılığa da ayrıca teşekkür ediyoruz.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Ekrem İmamoğlu, 17 Ağustos 2019 Cumartesi günü saat 12.30’da yayımladığımız uyarıyı sadece dikkate almış,

13 Ağustos 2019 tarihinden itibaren yayımladığımız diğer raporları ise dikkate almamaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da yaşanan sel ve su baskınlarıyla ilgili olarak basına yapmış olduğu açıklamada ayrıca;

2. “Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarı ‘orta’ şiddetli idi” demiştir. Bu doğru değildir!!!

17 Ağustos 2019/Cumartesi günü Genel Müdürlüğümüz tarafından İstanbul için yayımlanan uyarıda yağış şiddeti; “orta” değil, “kuvvetli” olarak rapor edilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…