Diyanet İşleri Başkanlığı’nın çalışmasında Süleymancılar Cemaati’ne özel bir bölüm ayrıldı.

Aydınlık Gazetesi, Diyanet İşleri Başkanlığının tarikatlara ilişkin değerlendirme raporunu yayınladı. Raporda birbirinden çarpıcı tespitler yer alırken, Süleymancılar cemaatine yönelik önemli uyarılarda bulunuldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın gizli tarikat raporunda, özellikle Süleymancıların ‘ciddiye alınması’ gerektiği belirtildi.
Raporda Süleymancılarla ilgili şu değerlendirme yapıldı:
“Süleymancılarla ilgili olarak, onların, birtakım yabancı istihbarat örgütleriyle bağlantısı olduğu iddialarının ciddiye alınması ve yeni bir FETÖ ile karşılaşmamak için gerekli incelemelerin yapılması, üzerinde durulması gereken önemli bir konudur.”

SÜLEYMANCILAR KİMDİR?
Süleyman Hilmi Tunahan’ın (1888-1959) öncülüğünde ortaya çıktığı için ona izafeten “Süleymancılık” olarak bilinir.
Nakşî geleneğin içinde filizlenmekle birlikte kendilerini bir tarikat olarak nitelemeyen oluşumun son derece içe kapalı yapısı nedeniyle görüşlerini sağlıklı bir şekilde tespit edebilme imkânı pek bulunmamaktadır. Yayın organları olan “Yedi Kıta” dergisi “Tarih, İnsan ve Hayat” dergisi aktüel içerikli olup, cemaatin kendine özgü görüşlerini yansıtan bilgilere buralarda rastlanmamaktadır.
Cemaatin faaliyetleri günümüzde orta ve yükseköğretim öğrencileri için yurtlar, Süleymaniye Özel Eğitim Kurumları ve Kur’an kurslarıyla devam etmektedir. Yurt, kurs ve okulların finansmanı, sahip oldukları çok sayıdaki holding ve halktan toplanan yardımlarla karşılanmaktadır.

Diğer yandan, Diyanet’in bu raporu ayrıca, Aydınlık gazetesine bağlı Kaynak Yayınları tarafından “Diyanet’in Gizli Tarikatlar Raporu” ismi ile kitaplaştırıldı.

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…