Tutuklu olan iki insan bu akşam saatlerinde tekrardan tutuklandı. Hem de bir mahkeme kararıyla. Kararı avukat Ramazan Demir Twitter hesabından duyurdu. Aynen şöyle: Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ yeniden tutuklandı.

 

Sahi iki insan tutukluyken bir daha nasıl tutuklanır ki?

Başa saralım o zaman.

Fazla geriye gitmeden OHAL sürecine bir dönelim. O süreçte çok sayıda davadan tahliye kararı çıktığını duyduk. Hemen ardından da o insanların tahliye edilir edilmez cezaevi önünde gözaltına alındığını ve tekrardan tutuklandığını gördük. Hatta Atilla Taş davasında bir tahliye ve ardından da cezaevi önünden İstanbul Emniyeti’ne oradan da tekrardan Silivri Cezaevi’ne nasıl götürüldüğünü gördük insanların. Uzun bir süreçten hatta Osmanlı tarihinden bahsetmiyoruz. Bu iktidarın yaptıklarından bahsediyoruz. Hukuku tamamen ayaklar altına alan, verilen her kararda siyasi saiklerle yürüyen bir yargıdan da bahsediyoruz.

Tüm bunlar yaşanırken olası bir yargı reformuna ihtiyaç var mı?

Tabi ki de yok. Çünkü bugün AKP tarafından çıkarılan, CHP, İYİ Parti’ye yollanan ama Meclis’te bulunan hatta Meclis’e girmek için barajı bile geçememiş İYİ Parti’ye verilen, HDP’ye yollanmayan bir süreçten bahsediyoruz. Bu yargı paketinden bu yüzden adaletle bahsedemeyiz. O yüzdendir ki iki insan sırfHDP’li olduğu için hem de AİHM kararıyla tuhaf bir şekilde yeninden tutuklandı. Hatırlatmakta fayda var. Tutuklu bir insanı tekrar tutuklamanın da bir anlamı yok.

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…

Abdurrahim Albayrak ve eşinde Koronavirüs tespit edildi

“Tüm futbolcular ve teknik heyetin kontrolden geçirildiği, hiç kimsede virüs tespit edilmediği…