Araştırma Görevlisi Ceren Damar’ın katil zanlısının avukatı Vahit Bıçak, sosyal medyada ‘cinsel saldırı’ konulu paylaşımlarda bulundu.

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şener’in katil zanlısı Hasan İsmail Hikmet’in avukatı Vahit Bıçak sosyal medya hesabından paylaşımlar yaptı. Mahkemede sanık Hikmet’in maktulün ‘cinsel saldırısına uğradığını’ ve ‘meşru müdafaa yaptığını’ öne süren Bıçak’ın, cinsel saldırı suçuyla ilgili attığı tweet’lere Twitter kullanıcıları tepki gösterdi.

Bıçak paylaşımlarında şu ifadeleri kullandı:

“Sevgili lise ve üniversite öğrencisi gençler, üzerinizde otorite kullanma yetkisine sahip olan öğretmen, öğretim üyesi, okutman, araştırma görevlisi vs yüksek not verme veya başka vaadlerle cinsel taleplerde bulunursa sakın sessiz kalmayın. TCK 102/3(b) ye göre 12+6=18 yıl…

TCK md. 102/3(b) ye göre 12+6=18 yıl hapis cezası öngörülmüştür, bu ırz düşmanlarına. Otorite kullananın kadın ya da erkek olması arasında fark gözetilmemistir. Öğrenci de kadın olabileceği gibi erkek de olabilir. Bir çığlık atın yeter, yanınızdayız.

Kanunlarımız ırza karşı meşru müdafaaya izin vermektedir(TCK md 35/2) Cinsel saldırı suçunun mağduru, baskılardan bunalmış, başka çıkış yolu bulamamış ise son çare olarak saldırganı öldürmesi durumu, kanunlarımızda cezayı gerektiren bir eylem değildir.”

Bıçak, 2002-2004 yılları arasında Başbakanlık bünyesindeki İnsan Hakları Danışma Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. 2003-2005 yılları arasında da Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı görevini yürüttü.

 

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…

Abdurrahim Albayrak ve eşinde Koronavirüs tespit edildi

“Tüm futbolcular ve teknik heyetin kontrolden geçirildiği, hiç kimsede virüs tespit edilmediği…

Ahmet Hakan: Ankara’daki toplantı Ekrem İmamoğlu’nun kalesine atılmış üç politik goldür

Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan bugünkü köşesinde Ankara’da dün toplanan büyükşehir belediye…