ISTANBUL’DA SAAT 14.59’DA  KANDILLININ VERILERINE GORE 6; AFAd’IN VERILERINE GEROI 5.8 BUYUKLUGUNDE DEPREM MEYDANA GELDI. SIDDETLI SARSINTININ ARDINDAN ISTANBULLULAR SOKAKLARA CIKTI. AVCILAR’DA BIR CAMININ MINARESI YIKILDI. (ISTANBUL-DHA)

İstanbul’un tamamında hissedilen şiddetli bir deprem meydana geldi. Avrupa Sismoloji Merkezi depremin büyüklüğünü 5,9; AFAD, 5,8; Kandilli Rasathanesi 5,7 olarak açıkladı. Kandilli Rasathanesi 13.59’da depremin merkez üssünün Silivri açıkları, derinliğinin ise 12 kilometre olduğunu duyurdu. Kuzey Anadolu fayında meydana gelen deprem Sakarya ve Kocaeli’de de hissedildi. Silivri Devlet Hastanesi tahliye edildi, ilk ve orta derece okullar İstanbul Valiliği tarafından tatil edildi.
Artçılar devam ediyor
5.8 büyüklüğündeki depremin ardından artçılar devam ediyor. Avrupa Sismoloji Merkezi’nin verilerine göre artçı depremlerin gerçekleştiği saatler ve büyüklükleri şöyle:
14:08 – 3.1
14:11 – 3.3
14:16 – 2.7
14:19 – 3.2
14:23 – 2.1
14:26 – 4.2
14:29 – 3.0
14:31 – 3.014:34 – 3.2

İmamoğlu: AKOM teyakkuzda

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu deprem sonrası yaptığı açıklamada, “Marmara Denizi Büyükçekmece açıklarında 12 km derinlikte 5.7 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir. Tüm bölgeye geçmiş olsun, AKOM teyakkuz halinde, can ve mal kaybına dair herhangi bir bilgi ulaşmış değil” dedi.

AFAD Daire Başkanı: 4,5 büyüklüğünde artçılar meydana gelebilir
AFAD Daire Başkanı, “Bugün yaklaşık 14:00’de geçen gün Silivri’de yaşadığımız Kuzey Anadolu Fayı olarak isimlendirdiğimiz fay üzerinde yine bir deprem meydana geldi. Bu 5.8 büyüklüğündeki depremin derinliği yaklaşık 7 kilometredir. Bu depremin artçıları olacaktır. Hasarlı binalar varsa kesinlikle içeri girmeyin. AFAD Başkanlığı tarafından hasarlar tespit ediliyor. Orta Marmara sırtı üzerinde bu deprem meydana geldi. Bugünkü deprem salı günü olan depremle aynı fay hattı üzerinde gerçekleşti. Şu anda kadar 4 artçı meydana geldi” diye konuştu.

İstanbul Valiliği’nden açıklama

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, “İçişleri Bakanlığı (AFAD) Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan alınan bilgiye göre; Marmara Denizi (Silivri açıklarında) bugün saat 13.59’da 5.8 Mw büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Meydana gelen deprem sonrasında saat 14.20 itibariyle ilimizdeki AFAD, AKOM, 112, 155, 156 ihbar hatlarına herhangi bir hasar ihbarı yapılmamıştır.
Bütün birimlerimiz depremin ilimizdeki etkilerini yakından takip etmektedir.” denildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Can kaybı olmaması tesellimiz” açıklaması yaptı.

GSM operatörleri çalışmadı, Şirinevler’de bir bina yan yattı

İstanbul’un tamamında hissedilen deprem sonrası kısa süreli olarak GSM operatörleri çalışmadı. Panik yaşayan vatandaşlar Taksim Meydanı’na çıktı. Okullar tahliye edildi.

Levent plazalar bölgesinde çok sayıda ofis çalışanı mesaisini erken bitirdi. Bazı binalar güvenlik görevlilerince boşaltılarak içeri girişler güvenlik gerekçesiyle durduruldu. Avcılar’da Merkez Camii’nin minaresi yıkıldı. Şirinevler’de yan yatan bina boşaltıldı. Sultangazi ve Eyüp’te iki binada hasar var.

T24

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…