İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul’un Beylikdüzü ilçesinde kanaat önderleri bir araya geldi. ( Barış ORAL – Anadolu Ajansı )

31 Mart seçimleri de 23 Haziran seçimleri de geride kaldı. Seçimin faturası da AKP’ye çıktı. Uzun süredir bir araya gelemeyen muhalefet bu seçimlerde bir araya geldi ve AKP’ye hemen hemen bütün alanlarda kaybettirdi. İstanbul, Ankara başta olmak üzere çok sayıda merkez AKP’den alındı. Yıllarca muhalefetin kurmak istediği umut da buralarda tekrardan yeşerdi ve iktidar hevesine girildi.
Tüm bunlar olurken iktidar da yeni hamleler yapmak zorundaydı ve geçtiğimiz günlerde yaptı. Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanları peş peşe terör gerekçesiyle görevlerinden alındı. Bu hamle muhalefet tarafından ciddi tepki olarak görünmedi ama küçük küçük ve parça parça gelişen olaylar tehlikeyi gösteriyor.
Van, Mardin ve Diyarbakır dışında bazı merkezlerde de aslında kayyum atamaları oldu. İktidar bugün Kulp’ta havuz medyasının hedef göstermesinin ardından belediye başkanlarının tutuklanmasının alt zeminini hazırladı. Çıkan manşetler kayyumun habercisiydi ve sabah saatlerinde başkanların tutuklanmasının ardından kayyum atanması gerçekleşti. Karayazı’da da belediye başkanı tutuklandı ve kayyumun eli kulağında.
Peki sadece burada mı hayır.
Bitlis’in Tatvan ilçesinde Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) dokuz meclis üyesi valiliğin talebi üzerine İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı. HDP, Tatvan ilçesinde meclis çoğunluğunu elinde bulunduruyordu. Üye sayısı 5’e düşen siyasi parti çoğunluğu da kaybetti.

İçişleri Bakanlığının kararında, “5393 sayılı Belediye Kanununun 47. Maddesi gereğince Tatvan Belediye Meclis Üyeleri Serap Çakmak Genç, Suat Yetişkin, Diyar Orak, Ahmet Sağnıç, İsa Taş, Şükrü Aydemir, Mehmet Nedim Türemiş, Çetin Yılmaz, Selami Karahan’ın geçici bir tedbir olarak görevden uzaklaştırılmasını müsaadelerinize arz ederim.” ifadeleri yer aldı.

Muş Belediye Meclisinde de HDP’li 7 meclis üyesi İçişleri Bakanlığının talimatıyla görevden alındı. Konuya ilişkin dün (10 Eylül) yazılı açıklama yapan HDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Salim Kaplan, seçimlerden sonra kazandıkları 6 belediye başkanına KHK’li olduğu için mazbatalarının verilmediğini hatırlattı. Kaplan ayrıca bugüne kadar HDP’li 20 belediye meclis üyesinin de görevden uzaklaştırıldığını ifade etti.
Tüm bunlar İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yaptığı açıklamanın ardından geldi. Soylu çok sayıda başkan hakkında soruşturmaların devam ettiğini ve tutuklamaların geleceğini sesli bir şekilde söylemişti. Bu kararın ardından da yargının sessiz kalması olmazdı adım attı ve hamleler peş peşe geldi. Bundan sonra da gelecek.
Peki tek soru İstanbul ve Ankara için de kayyum ataması olacak mı?
İçişleri Bakanı aslında bunu diyor. Hakkında soruşturma olan başkanlar tek tek alınacak. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş hakkında da yürüyen soruşturmalar var.

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…

Abdurrahim Albayrak ve eşinde Koronavirüs tespit edildi

“Tüm futbolcular ve teknik heyetin kontrolden geçirildiği, hiç kimsede virüs tespit edilmediği…