İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CNN Türk canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor.

Soylu’nun konuşması şöyle:

Her meselede kaotik bir durumla karşı karşıyayız. En son İtalya meselesini birlikte yaşadık. Avrupa’da terör dahil olmak üzere iade talebinde bulunuruz. Terörde iade yüzde 3. Avrupa’nın bu konudaki yaklaşımının tamamen farklı gözlükler ortaya konduğunu resmeder. FETÖ’cüleri INTERPOL kanalıyla arama kabiliyetine sahip olamadık İkili anlaşmalarımız varsa ancak öyle aranıyor. Interpol, PKK’yı terör örgütü olarak görüyor ama iade etmiyor.

Biz özellikle DEAŞ da dahil olmak üzere sınırlarımızı muhafaza edebilmek için ciddi bir uğraş içindeyiz. Sadece bu yıl 550 tane DEAŞ’lı tutuklandı.

Yunanistan burada bir geçiş ülkesi, birçoğunu Avrupa’ya geçiriyor. On binlerce insan sınırı geçti. Denizden geçenlerin sayısı 28 bin kişi, karadan geçen 4 bin kişi. Göç sağanağı devam ediyor. 8 bin FETÖ’cü Yunanistan’a geçti, Yunanistan bir network’ün parçası. Büyük aklın kim olduğu ortada.

Bir tek kişinin getirilebilmesi bile Türkiye’nin gücüdür. FETÖ’nün alanını dünyada da kapatmak için elimizden geleni yapıyoruz. İğneyle kuyu kazdığımızı bilmenizi isterim.

Türkiye, bu konularda tam bir geçiş ülkesi. Türkiye çok ciddi bir süreçle karşı karşıya. Türkiye’nin bir taraftan Suriye, Ağrı, Kars, Iğdır sınırların tamamı zor coğrafya içinde olduğumuzun delili olarak nitelendirilebilir. 31 Aralık 2016’dan itibaren şeytan kulağına kurşun Türkiye’de büyük bir terör eylemi olmadı.

Dün 5 kilogram patlayıcı yakaladık. Türkiye, bu konuda ciddi bir mücadele veriyor. Türkiye’nin bileğini yere vurmak istiyorlar. Dün Nusaybin gazimiz şehit oldu. Benim de arkadaşımdı. Dün terörist yakalamışlardı, bu terörist sığınaklara yer göstermeye gidiyordu. Orada bir terörist grubu ile karşılaştılar. Bu mücadeleler can pahasına devam ediyor DEAŞ’ın ve PYD’nin patronu aynıdır, benim hiç şüphem yok.

Terörle mücadele tarihinde ilk kez Cumhurbaşkanımızın talimatı ile birlikte bir bütünün birlikte çalışan parçaları gibiyiz. Mükemmel bir koordinasyonumuz var MİT ve TSK ile.

Tunceli’de Pülümür Vadisi, Ali Boğazı terör örgütünün kendi hükümdarlık alanıdır. Ali Boğazı’na olabilmek mümkün değildi. Pülümür yolundan ilk geçen bakanlardan bir tanesi benimdir. Herkes çok tedirgin oldu.
Kayyum da kayyım da hukuken yanlıştır. Türkiye hatalı bir kavram kullanıyor, yapılan işi kötüleştirme için kavramsallaştırma. Doğrusu geçici olarak görevlendirilen belediye başkanları. Kayyumda hukuki hakkını ortadan kaldırırsınız, biz onu görevden alıp belediye başkan vekili görevlendiriyoruz. Biz bu konuda oradaki kamu görevlilerimizi değerlendirdik.

Biz 94 tane teröre bulaşan belediye başkanlarını görevden aldık. Seçilmiş olmak suç işleme özgürlüğü mü getirmiş? Aday olma kanunlar ayrıdır. Anayasa, bunu denetlemekle yükümlüsünüz diyor. Bu seçilmişlik istediği hukuksuzluğu, yolsuzluğu yapma anlamına gelemez ki. Burada demek ki biz doğru işlem yapmışız.

Mahkemeler sürüyor, cezalar artabilir. Burada bizim şehitlerimiz oldu. Anayasa’nın bize verdiği görevi yapmamış olacaksınız. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı, bizim terörle ilişkili diye belediyeden ilişiğini kestiklerini geri alacaksın, terörist cenazesine gideceksin, teröristleri tedavi edeceksiniz, ay-yıldızlı bayrağı gelir gelmez çıkaracasınız ben bunları hazmetmem. ‘Ben ayrı bir yapı oluşturacağım’ diyor. Biz buna devlet olarak müsaade etmeyiz.

Çocuk parkına verdikleri isim terörist isimleri. Nasıl bir Türkiye bırakacağız yarına? Ağrı’ya ‘Nike’ firması geldi. Tarım, turizm alanı olan yerler buralar.

“Çocukları dağa götürecekler, arkadaşlar da TBMM’de beyler paşalar gibi oturacak”
Biz bu çocukları korumak zorundayız. Son aldıklarımızın Diyarbakır’ın toplam 8 tane soruşturma ve kovuşturması var. Bunlar kuvvetli şüpheler. Öyle hafif işler olsa savcı neden soruşturma açsın? Ahmet Türk cezaevindeydi, sağlık sebepleri nedeniyle çıktı. Bizim belediyelerimizde ne oldu diye baktılar mı? Eş başkanları görevlendiren Kandil’dir. Çocukları dağa götürecekler, arkadaşlar da TBMM’de beyler paşalar gibi oturacak. Seçilmiş, demokrasi tamam… Gül, Davutoğlu hangi demokrasi? Hangi ülkede demokrasi kendisini öldürür?

“Demokrasi kurallarına herkes riayet edecek”
Avrupa’da oluyor, bizde ‘seçilmiş’ diyorlar. 94 belediye başkanı için neden Avrupa ayağa kalkmadık? Terörün burada olduğunu herkes kabul ediyor. Demokrasi kurallarına herkes riayet edecek. Bir siyasi parti suçlu, suça meyilli olanları neden aday gösterir? FETÖ gerekçesiyle belediyelerde görevden alma yaptık.

İstanbul ve Ankara kayyım mı gelecek?
İstanbul Haziran ayında bir karar verdi. Bu karar İstanbul’da bir belediye başkanının seçilme kararıdır. Hem demokratik hem de hukuki bir karardır. İstanbul seçmeninin oy vermesinin bir tek sebebi var, ‘Benim elde ettiğim bütçe ile hizmetlerini burada gör’ Bir belediye ülke yönetmek için seçilmez, Türkiye’ye büyük büyük laflar söylemek için seçilmez. Ben kendim yetiştiremiyorum, birçok geceyi uykusuz geçirdiğimi de bilirler. Belediye önemli iştir. Türkiye politikasına hevesli olabilirsiniz. Arkalarımızda büyük lobiler de yok. Bunu arzu da edebilirsiniz. Önce işinizi yapacaksınız. Biz burada bu belediyelerin Diyarbakır, Van ve Mardin’in terörden alındığını ifade ettim.

Hangi çizgidesiniz? Bunu ben değerlendirmem, seçmenler değerlendirir. Biz orada teröre karşı mücadele ortaya koyuyoruz. Onları gönüllendiren kişiyi ben İçişleri Bakanı olarak uyarırım. Bırakın da bu işin bu boyutunun nasıl yürütüleceğinin ortaya koyma hakkı bizim olsun. Bırakın, bu mücadelenin yapıldığı kesime moral verenleri değerlendirme hakkımız olsun.

Annesinin kucağından almış dağa götürmüş. İstanbul seçmenine söylüyorum, evladınız yarın okula başlayacak. Hep beraber empati kuralım. Bu anneler orada. Bine yakın terörist ailesi ile görüşüyoruz. 165 teröristi ailelerinin ikna etmesi sonucu adalete teslim ettik. Biz bu mücadeleyi veriyoruz.

Ay-yıldızla bayrağı kaldıranlara yanlış yaptıysak kabul ediyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün resmini veriyoruz. İstanbul’dan indirilmesi de yalan. Yalan üzerinden siyaset yapmak isteyen yapmaya devam edebilirler. CHP’lilerin vicdanı hiç mi sızlamadı.

İstanbul ve Ankara için kayyımın söz konusu olabilmesi mümkün değil. “

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…