İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nin çalıştayında konuşan Prof. Dr. Arif Hikmet Çımrın, ‘Çocukların çalıştırılması hasarlı yetişkin oluşturma anlamına geliyor. Çocuk emeği yasaklanmalıdır’ dedi

İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi Çocuk İşçiliği konulu çalıştay düzenledi. Çalıştayda, dünya genelinde 218 milyon çocuğun işçi olduğu vurgusu öne çıktı. UNICEF Sosyal Politika Bölüm Başkanı Emre Üçkardeşler dünyada 218 milyonu aşkın, Türkiye’de ise yaklaşık 2 milyon çocuk işçinin olduğunu kaydetti. Üçkardeşler, çocuk işçiliği ile mücadelenin daha nitelikli eğitim, kadınların istihdama katılımı, bütünleşik güçlü bir çocuk politikasıyla olabileceğini vurguladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi İş ve Meslek Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Arif Hikmet Çımrın da “Çocuk İşciliğinin Sağlık Boyutu” başlıklı bir sunum yaptı. Çımrın, Uluslarası Çalışma Örgütü’nün (ILO) çalışma hayatına ilişkin 15 yaş sınırı koyduğunu hatırlattı. Çımrın, “Bizim iş kanununda çalışmak için 14 yaşını bitirmiş şartı var. Kurallar koymak önemli ama uygulamak zor. Gelişme dönemini sarsar. Çocuğun sağlığı bundan etkilenir. Bizim kliniğimizde 6 yıl içinde 2500 olguda 1500 meslek hastalığı tanısı koymuş bulunuyoruz” dedi.

‘Çocuk emeği yasaklanmalı’
Çocuklar için eğitim hayatının sürmesinin oldukça önemli olduğuna değinen Çımrın, “Çocukların çalıştırılması hasarlı yetişkin oluşturma anlamına geliyor. Çocuk emeği yasaklanmalıdır. Özellikle devlet politikası olarak işsizlikle mücadele, sosyal yardımların sürdürülmesi ve eğitim maliyetlerin sıfırlanması sağlanması gerekiyor” dedi.

319 çocuk yaşamını yitirdi
Avukat Murat Özveri ise şu verileri sıraladı: “TÜİK verilerine göre 600 bin çocuk işçi tehlikeli iş alanlarında çalışmaktadır. İSİG verilerine göre ise 2013 yılından 2019 yılına baktığınız da 319 çocuk işçi ölmüş. Mevzuatımız var, tüm uluslararası sözleşmeler var ama bu 600 bin çocuk işçi olduğunu gerçeğini engellemiyor. 25 yılda bir, bir iş yerine müfettiş düşüyor. İş kazaları dahil denetleme oranı yüzde 1.2, dolayısıyla bu mekanizma ile bu işin önüne geçemezsiniz. Sahada denetim yapacak müfettişi 700’ü geçmiyor. 1960’lı yılların gerisindeyiz çalışma hayatının denetimi açısından” dedi.

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…