Eski bir üst düzey bilim insanı olan Gilbert V. Levin, NASA’nın 1970’lerde yapılan bir araştırmada Dünya dışı yaşama dair kanıt bulduğunu ama görmezden geldiğini öne sürdü. 40 yıldan uzun süre önce yapılan araştırmada Viking uzay sondaları gezegeni incelemek amacıyla Mars yüzeyine gönderildi. Çalışmaları arasında gezegende yaşam belirtileri aramak için tasarlanmış “Labeled Release” ya da LR isimli bir deney de yer alıyordu. Sonuçlar 1976’da geldi ve yüzeyde bir şeyler olduğunu gösteriyor gibiydi. Deneyin baş araştırmacısı olan mühendis ve mucit Gilbert V. Levin, bu bulguların Mars’taki yaşama işaret ettiğini ve NASA’nın bunları göz ardı ettiğini öne süren uzun bir makale kaleme aldı. Popüler bilim dergisi Scientific American’da yayımlanan makalesinde Levin şu ifadeleri kullandı:
“30 Temmuz 1976’da, LR’nin ilk sonuçları Mars’tan geldi. Şaşırtıcı biçimde, sonuçlar olumluydu. (…) Deney ilerledikçe, birbirinden 6 bin 500 km uzağa inen ikiz Viking uzay araçlarından 5 farklı kontrolle desteklenen 4 olumlu sonuç ulaştı.

“Bu verilerin eğrisi, Kızıl Gezegen’de mikrobik solunumun saptandığına işaret ediyordu. Mars’tan gelen sonuçların oluşturduğu eğri, Dünya toprağında gerçekleştirilen LR testlerindekilerle benzerdi.

“Nihai soruyu cevaplamış gibi görünüyorduk.”

Yazısının sonunda Levin, NASA’dan Mars’a yapılacak olası ilk seyahatte LR deneyinin değiştirilmiş bir versiyonunu yollamasını ve aynı türden deneyleri tekrarlamasını istedi. Bilim insanlarını da 40 yıldan daha eski olan bu bulguların Mars’ta yaşamı gerçekten kanıtlayıp kanıtlamadığını görmek için toplanmaya ve inceleme yapmaya davet etti:

“Böylesi tarafsız bir kurul, Viking LR’nin yaşam keşfettiği sonucuna varabilir. Tıpkı benim gibi. (…) Bu çalışma her şekilde, NASA’nın ‘kutsal kâse’ arayışı için önemli bir rehber olacaktır.”

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…

Abdurrahim Albayrak ve eşinde Koronavirüs tespit edildi

“Tüm futbolcular ve teknik heyetin kontrolden geçirildiği, hiç kimsede virüs tespit edilmediği…