Bilim insanları Samanyolu’nun bilinen en küçük kara deliğini keşfetti

Bilim insanları mümkün olabileceği düşünülen boyuttan daha küçük bir kara delik keşfetti. Daha önce kara deliklerin Güneş kütlesinin en az 5 katı olması gerektiği öngörülüyordu ancak keşfedilen yeni kara deliğin Güneş’in 3,3 katı olduğu farkedildi. Samanyolu’nun bilinen en küçük kara deliği olan kare delik hakkında değerlendirmede bulunan Ohio Eyalet Üniversitesi’nden astronomi profesörü Todd Thompson, “Bu ipucuyla birlikte, kara delik arayışında henüz gerçekten incelemediğimiz başka bir popülasyon olduğunu gösterdik. İnsanlık süpernova patlamalarını, süper kütleli kara deliklerin nasıl patladığını, elementlerin süper kütleli yıldızlarda nasıl oluştuğunu anlamaya çalışıyor” dedi.

Thompson, “Eğer yeni bir kara delik popülasyonunu ortaya çıkarabilirsek, bize hangi yıldızların patladığını, hangilerinin patlamadığını, hangilerinin kara delikleri ve hangilerinin nötron yıldızlarını oluşturduğunu söyler. Yeni bir çalışma alanı açar” diye sözlerini sürdürdü.

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…

Abdurrahim Albayrak ve eşinde Koronavirüs tespit edildi

“Tüm futbolcular ve teknik heyetin kontrolden geçirildiği, hiç kimsede virüs tespit edilmediği…