Adalar Kaymakamlığı, ilçedeki bazı atlarda ruam hastalığının tespit edildiğini belirterek, tedavisi bulunmayan hastalığa yakalandığı tespit edilen 81 adet atın öldürüldüğünü bu sabah açıkladı.

Kaymakamlıktan yapılan yazılı açıklamada, ilçede bulunan bütün tek tırnaklıların (at, merkep, katır), ilgili mevzuatı gereğince yılda iki kez olmak üzere ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde sağlık taramasından geçirildiği söylendi.
Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“At, merkep, katır gibi tek tırnaklı hayvanlarda görülen ruam hastalığının tedavisi ve aşısı bulunmadığından, hastalık tespiti yapılan hayvanların ilgili mevzuat gereği itlaf edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle tahlil sonuçları kesinleşen ve tedavisi bulunmayan hastalığa yakalandığı tespit edilen 81 adet at, ilgili mevzuat hükümleri uyarınca itlaf edilmiştir. Tahlil sonuçları kesinleşmeyen tek tırnaklıların işlemleri ise devam etmektedir. İlçemiz dahilinde uygulanan karantina tedbirleri kapsamında ilçeye hayvan giriş çıkışı durdurulmuştur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Olay 2 gün önce ortaya atılan bir iddia ile ortaya çıktı. Gelen bilgiler Adalar’da çok sayıda kuyunun açıldığı ve 200 atın oraya gömüleceği yönündeydi. Dün Adalar’a gittik. İddiayı yerinde görmek için. Açılan kuyuları karanlık olduğu için göremedik. Ama hayvan hakları savunuuları bizden 2 saat önce tarif edilen yere gittiği için çukurları çekebilmişti. Hayvan hakları savunucuları ile görüştükten sonra en merak ettiğimiz soru kimin bu ölümlerden sorumlu olduğuydu. Belediye sorumluluk almıyor. Top sürekli bakanlığa atılıyor. Adalar halkı ise sorumluluğun bizzat belediyede olduğunu söylüyor. Çünkü Ada halkı faytonların bir an önce kaldırılması gerektiğini söylüyor. Faytonlara son verecek kurumun da belediye olduğunun farkında.
Fayton tartışmasıyla birlikte dün gece saatlerinde 81 at öldürüldü. Öldürülme nedeni her ne kadar ‘halk sağlığı’ olarak açıklansa da uzmanlar bunun tersini savunuyor. Uzmanlar bu hastalığın bulaşıcı olduğunu hatta insanlara bile geçebileceğini söylüyor. Özetle 81 at sağlam atlarla birlikte tutulduğu için diğer atlara da hastalığın geçme ihtimali çok yüksek. Bu yüzden daha kaç atın öldürüleceği bilinmiyor.

 

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…