Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Bayram Zilan: Anadilin hayatın tüm alanında kullanılmasını önceliyoruz. 

Fırat YEŞİLÇINAR – İSTANBUL

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisini geçtiğimiz günlerde kurdu. Başbakanlık görevinden alındıktan sonra ne yapacağı ciddi merak konusu olan Davutoğlu’nun Kurucular Kurulu listesi eski AK Partililerden oluşuyor. Davutoğlu’nun Başbakan olduğu süreçte yaşananlardan dolayı bir özeleştiri verip vermeyeceğini, Kürt sorununu, Gelecek Partisi’nin programını Kurucular Kurulu Üyesi Bayram Zilan ile konuştuk.

Gelecek Partisi kuruldu. Siz de içinde yer alıyorsunuz. Gelecek Partisi’ne neden ihtiyaç duyuldu?

AK Parti’nin siyaset anlayışı en güçlü ifadesini 3Y formülü ile bulmuştu: Yasaklara, yolsuzluklara ve yoksulluğa karşı mücadele. Ancak son yıllarda, AK Parti milletimizin gönlünde taht kurmasına vesile olan değer, söylem ve politikalardan uzaklaştı. Adaletten kalkınmaya her alanda sorunlar baş göstermeye başladı. AK Parti yönetiminin öncelikleri, söylemleri ve politikaları değişti. Demokratik siyasetin temelinde farklılıkların ifade edilmesi bulunmaktadır. Siyasi partiler de ancak içlerinde üretken bir fikir alış verişine imkan tanıdıkları ölçüde demokratik zenginliklerini koruyabilirler. Bu zenginliğin korunamadığı durumlarda partiler düşünce üretebilme kabiliyetlerini ve iç dinamizmlerini kaybederler. Tabelalar geçici, hayatımızı ve her türlü mücadeleyi anlamlı kılan değerler kalıcıdır. Partiler bu değerlere hizmet ettikleri ölçüde anlamlı olurlar. Biz bu değerlerin ve ilkelerin savunucusu ve sözcüsü olmak istiyoruz. Bu bağlamda bizler; insanı ve sadece insanı merkeze alan, insan onuruna ve haklarına saygılı, evrensel değerleri yaşatan, yasaklarla, yolsuzluklarla ve yoksullukla sonuna kadar mücadele edilen, düşünce, ifade, din ve vicdan özgürlüklerinin sınırlandırılmadığı, demokratik hukuk devleti kurallarının işlediği, herkes için adalet ilkesi temelinde tarafsız ve bağımsız yargı sistemine güven duyulduğu, kamu malına el uzatılmayan, akraba ve adam kayırmacılığının olmadığı, şeffaflığın her alanda hakim olduğu, liyakatın, ehliyetin ve siyasi ahlakın esas ölçü olduğu, aile değerlerimizin toplumun en temel mayası olarak korunduğu, kadınların güven içinde hayatın her alanında etkin roller üstlendiği, gençlerin zihni ve psikolojik açıdan güçlü ve yetkin şahsiyetler olarak yetişmesini sağlayan vizyoner, çağdaş ve üretken bir eğitim sisteminin hayata geçirildiği, refahın belli ellerde toplanmayıp adil bir gelir dağılımı ile toplumun geneline yayıldığı, serbest piyasa ve rekabet koşullarının uygulandığı, her yönüyle ve her kesimiyle dünyaya açık, yakın çevresinde, gönül coğrafyasında ve dünyada barışçıl ve insani diplomasiyi esas alan, yeni nesillerin geleceğe umutla baktığı, demokratik bir düzen kurmak istiyoruz.

Kürt sorunuyla ilgili Gelecek Partisi neler yapacak?
Kürt meselesi esas olarak ülkemizdeki demokratik hakların eksikliğinden ve bu eksikliğin istismar edilmesinden kaynaklanmıştır. Sorunu yaratan Kürt vatandaşlarımızın varlığı değil, geçen yüzyılda yaşanan parçalanmaların devlet aklına yüklediği korkular, bu korkulardan kaynaklanan kısıtlamalar ve bu kısıtlamaları istismar eden ayrılıkçı çevrelerin terör faaliyetleridir. Dolayısıyla çözüm kimliklere dayalı her türlü ayrımcılığın engellenmesi ile Kürtlerin demokratik vatandaşlık anlayışı temelinde bu ülkenin eşit ve onurlu vatandaşları oldukları inancının pekiştirilmesiyle sağlanabilir. Nitekim bu konuda önemli mesafeler de alınmış durumdadır. Bu yaklaşım terör odaklarının istismara dayalı meşruiyet oluşturma çabalarını da tümüyle etkisiz kılacaktır. Bu bağlamda, anadilin hayatın tüm alanında kullanılmasını, dil ve kimlik üzerinden hiçkimsenin ayrımcılığa uğramamasını ve demokratik bir vatandaşlık paydasında herkesin eşit birey olarak hayatını sürdürmesini önceliyoruz.

Gelecek Partisi kimlere hitap ediyor?

Gelecek Partisi, demokrasi, insan hakları ve özgürlüğü savunan herkese hitap eder. Siyasi skalanın neresinde yer alıyorsanız alın eğer herkes için adaleti, herkes için özgürlüğü savunuyorsanız bu ortaklaşmamız ve aynı çatı altında buluşmamız için yeterli bir sebeptir

Gelecek Partisi içerisinde olan çoğu isim AK Parti içerisinde de siyaset yaptı. Gelecek Partisi AK Parti’nin bir alternatifi olur mu?

Gelecek Partisi, sadece AK Parti’nin değil diğer hiç bir siyasi partinin alternatifi, muadili ya da artçısı değildir. Gelecek Partisi, yeni nesil siyaset yapacak, eski alışkanlıkları geride bırakan, geceleğe bakan, yapılanması, teşkilat biçimi, dil ve retoriği ile yeni ve özgün bir parti olacak.

Gelecek Partisi Genel Başkanı eski Başbakan. Bir özeleştiri süreci olacak mı?

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, bu özeleştirileri uzun süredir yapıyor ve yapmaya devam edecek. Ancak unutulmamalıdırki Sayın Davutoğlu’nun Başbakanken de iktidardan ayrıştığı, katılmadığı, savunmadığı bir çok konu olmuştur. Bu özeleştiri şimdi değil, o dönemlerde de yer yer yapılmış bir süreç. Bundan sonra da devam edecek. Özeleştirinin olmadığı bir yerden iyi bir gelecek çıkmaz. Yüzleşmenin olmadığı yerden helalleşme, gelecek için pozitif bir perspektif açma olmaz. Sayın Davutoğlu bunun farkında ve gerektiği yerde kendi namına herhangi bir özleştiri yapması gerekiyorsa bunu çekinmeden olgunla yapıyor, yapar. Ancak geçmişi yargılayanların, tüm iyi işleri kendisine ciro edip, bütün kötü işleri Sayın Davutoğlu’na ciro etmedi hem tutarsızlık, hem adaletsizlik hem de vicdansızlıktır.

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…