O Ses Türkiye’de Kürtçe ninni ‘Lori Lori’yi söylemek için izin istemesi nedeniyle tartışılan sanatçı Hayri Kasaç, yarışmaya ilişkin ‘Kürtçe’nin neden yasak olduğunu söylemiyorlardı, Almanca, İngilizce var, ancak Kürtçe yasak diye sordum’ dedi.

 

Bir televizyon kanalında yayınlanan “O Ses Türkiye” adlı ses yarışması programına katılan yarışmacılardan Hayri Kasaç, Kürtçe şarkı okumak için izin istemesiyle tartışmaların odağına oturmuştu.

 

Mezopotamya Ajansı’ndan Arjin Dilek Öncel’e konuşan Kasaç,  programa katılma amacını şöyle açıkladı:

“Ben de daha önce programa katılan Kürt arkadaşlarıma Kürtçe okuma konusunda ısrarcı yaklaşmalarını söylüyordum. Onlar da kendilerine göre gerekçelerini açıklıyorlardı. Ancak bu gerekçeler beni tatmin etmedi, gidip yerinde görmek istedim. Programa katılma nedenlerimin ilki buydu. Bir başka nedeni de, ben müziğe ve sanata karşı duygularımı duruşumu, düşüncelerimi o televizyon kanalında, tüm Türkiye halklarına göstermek istedim.”

 

Programda sık sık “Neden Kürtçeye izin vermiyorsunuz?” diye sorduğunu, ancak sorularına yanıt alamadığını söyleyen Kasaç, “Yasak olduğunu söylüyorlardı. Ancak neden yasak olduğunu söylemiyorlardı. Bizdeki gırtlak yapısı çocukluktan geliyor. Söylediğim Türkçe şarkılarda bile ‘K’ harfinde zorlanıyordum, ‘K’ gırtlaktan geliyordu. Prodüksiyon tarafından K’leri söyleyemediğim için eleştiriliyordum. Oysa bu benim gerçekliğimdi” diye belirtti.

 

Final günü dışında çekilen tüm programların paket program olduğunu ve videoların birçok yerinin programcının istediğine göre kesildiğini kaydeden Kasaç, şunları kaydetti:

“Birçok şeyi kendilerine göre kesiyor, o hali ile paylaşıyorlardı. Bu durum içimde bir yara oldu. Onlarla bir sözleşme yaparak programa katılıyorsun. O sözleşmeden kaynaklı programdan çekilemiyorsun. Asıl amacımı yani eylemimi gerçekleştirmek için canlı yayının olacağı finali bekledim.” 

 

Canlı performansın ilk etabından geçtiğini ve Acun Ilıcalı’dan konuşmak için zaman istediğini, ancak reklam arasına gidileceğinden kendisine zaman verilmediğini dile getiren Kasaç, kendisine ikinci etapta konuşması için zaman tanınacağı sözü verildiğini söyledi.

 

Bu nedenle Kürtçe şarkı söyleme isteğinin programın ikinci etabına kaldığını belirten Kasaç, “İkinci etabı geçemedim. Orada tek yarışmacı ben değildim. İnsana ve insan haklarına yaklaşımımdan kaynaklı onların hakkını gasp etmemek adına, onlardan 20 saniye istedim. Başta onlara annem için Kürtçe ninni söyleyeceğimi belirtmedim. Acun, Kürtçe söyleyeceğimi bilmeden ‘tamam’ dedi. Annem için bir şey söyleyeceğimi selam göndereceğimi sandılar. Sonra Kürtçe bir şarkı söyleyeceğimi belirttim. Prodüksiyonun morali bozuldu. Sözlerinden dönemediler de. Çünkü canlı yayındalardı” dedi.

 

‘O akşam arkadaşlarım beni götürdü’

Kürtçe ninni okuduktan sonra ise, jüri üyesi ile bir daha karşılaşmadığını anlatan Kasaç, programa yarışmacı olarak katılanların, araçlarla kaldıkları otellere bırakıldıklarını, ancak kendisinin o akşam otele bırakılmadığını söyledi. Kasaç, “Buna tepki mi denir, korku mu denir bilemiyorum, neden sahiplenmediler bilemiyorum. Normal şartlarda hepimizi birlikte otele götürürlerdi. O akşam arkadaşlarım beni götürdü” diye konuştu.

 

‘Kürtçe ısrarımdan kaynaklı zaten gözden çıkarmışlardı‘

Programda Kürtçe ısrarından dolayı gözden çıkarıldığını iddia eden Kasaç, “Ben orada saniye dilenmedim. Onlara defalarca neden Almanca, İngilizce var, ancak Kürtçe yasak diye sordum. Sorumu yanıtsız bıraktılar. Kürtçe ısrarımdan kaynaklı zaten gözden çıkarmışlardı. Yine de son günü bekledim. Kazanmayacağımı biliyordum. Bu benim özeleştirim olsun, ben gidip bizzat gördüm. Tavsiye etmiyorum. Ya yüzde 100 Kürtlüğünüzden arınıp gideceksiniz ya da gırtlağınızdaki K harfinden dolayı kazanamayacaksınız” dedi.

 

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…

Abdurrahim Albayrak ve eşinde Koronavirüs tespit edildi

“Tüm futbolcular ve teknik heyetin kontrolden geçirildiği, hiç kimsede virüs tespit edilmediği…

Sokak köpeğini pitbullara parçalattılar!

Kan donduran görüntüler Adana’dan geldi. Tasmasız gezdirilen pitbull cinsi köpeklerin sokak köpeğine…