Çin’deki korona virüsü salgınının en kritik isimlerinden biri olan doktor Liu Zhiming öldü.

 

Çin’de 1800’ü aşkın kişinin ölümüne yol açan korona virüsü ile mücadelenin en kritik isimlerinden biri enfekte olarak öldü. Çin devlet medyası, virüsün merkez üssü Wuhan’daki Wuchang Hastanesi’nin direktörü olan doktor Liu Zhiming’in öldüğünü açıkladı. Çin devlet televizyonu, Zhimming’in dün yerel saatle 10.30’da öldüğünü duyurdu. Çinli yetkililer, virüsten ölen sağlık sektörü çalışanlarının ‘şehit’ ilan edileceğini de duyurdu.

Çin’de bugüne dek 3 binden fazla sağlık çalışanına virüs bulaştığı sanılıyor. Çin devleti virüsle mücadelede yetersiz kalmakla suçlanırken, bir nörocerrah olan Zhiming’in virüsten ölen üçüncü tanınmış doktor olduğu sanılıyor. Virüsü ilk fark eden kişilerden biri olup polis tarafından yalan haber yaymak suçlamasıyla sorgulanan doktor Li Wenliang geçtiğimiz ay ölmüştü. Ezhou  kentindeki bir hastanenin eski direktörü olan doktor Xu Depu da virüsten öldü.
Virüsün sıfır noktası sayılan Wuhan’daki önlemler ise salgının kontrol altına alınamaması karşısında sıkılaştırılıyor. Devlet medyası, 11 milyon kişinin yaşadığı kentte yetkililerin kapı kapı dolaşıp enfekte olan herkesi karantinaya alacağını duyurdu. Kentte 10 yeni karantina merkezi de kurulacak.

Kaynak: Dış haberler

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…

Abdurrahim Albayrak ve eşinde Koronavirüs tespit edildi

“Tüm futbolcular ve teknik heyetin kontrolden geçirildiği, hiç kimsede virüs tespit edilmediği…

Sokak köpeğini pitbullara parçalattılar!

Kan donduran görüntüler Adana’dan geldi. Tasmasız gezdirilen pitbull cinsi köpeklerin sokak köpeğine…