İran’dan kaçak yollarla Türkiye’ye giren göçmenlere karantina uygulanmıyor. Yakalanan göçmenler tedavi edilmeden Geri Gönderme Merkezleri’ne gönderiliyor.

 

Fırat YEŞİLÇINAR

 

 

Çin’in Wuhan kentine başlayan Corona virüsü dünyanın birçok ülkesinde daha ortaya çıktı. İran’da ölümlerin artmasının ardından Türkiye’de de telaş arttı. Türkiye, İran’da yayılan virüse karşı bir dizi önlemler aldı. Önce sınır kapıları kapandı, ardından da havayolu uçuşları durduruldu.

Fakat Tahran’dan dün gelen uçağın içindeki vatandaşların karantinaya alınması telaşı artırdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yolcularda Corona tespit edilmediğini söyledi. Corona virüsünün Türkiye’de ortaya çıkmadığını da ekledi. Koca sözlerine ‘’ Türkiye’de koronavirüs görülmedi ama görülmeyeceği anlamına gelmez. Risk kapıya geldi, son derece önemli. Bölgemizde her geçen gün artıyor yayılım. Tedbirlerimizi almamız, sınırdan girişleri önlememiz gerekiyor‘’ şeklinde devam etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Sınırdan girişleri önlememiz gerekiyor” sözleri akıllara kaçak yollardan İran üzerinden Türkiye’ye giren mültecileri getirdi. medyablok’a konuşan TTB yetkilisi, kaçak geçişler ve göçmenlerle ilgili bilgi verdi.

 

Kaçak geçişlerde yeterli kontrol yapılmıyor

Yetkili, “Kaçak yollarla gelen mülteciler hangi ilçede yakalandıysa o ilçenin emniyet müdürlüğünde görevlendirilmiş doktorlarca kontrolleri yapılıyor. Ancak bu kontroller eksik ve yetersiz. Çünkü bu kişilerin anlık kontrolleri ile virüssüz olduğuna karar vermek mümkün değil. Bunların en az 14 gün karantinaya alınmaları gerekiyor. Doktorlar tarafından Tabip Odası’na yapılan şikayet başvuruları var.” dedi.  Göçmenlerin daha sonra Geri Gönderme Merkezleri’ne gönderildiği öğrenildi.

 

HABER MERKEZİ

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…