Giresun’un Eynesil ilçesinde 12 Nisan 2018’de evinin önünde yaralı bulunan 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölümüyle ilgili soruşturma kapsamında, baskı ve tehditte bulunarak hürriyeti tahdit, darp ve tanık ifadesini değiştirmeye zorlamaları dolayısıyla gözaltına alınan şüpheli K.K, T.D, C.C. ile baba Şaban Vatan (solda) çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı. Şaban Vatan, Görele Adliyesi’nden eşi Atika Vatan (sağda) ile çıktı. ( Gültekin Yetgin – Anadolu Ajansı )

Giresun’un Eynesil ilçesinde şüpheli şekilde yaşamını yitiren Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan, kızının ölümünün ardından ticaretinin bitirildiğini ve 1 buçuk milyon borcu olduğunu söyledi.

FIRAT YEŞİLÇINAR-medyablok

Baba Şaban Vatan Giresun’un Eynesil ilçesinde PVC pencere, cam ve cam balkon imalathanesi olduğunu, kızının ölümünün ardından verdiği mücadeleler nedeniyle işlerinin bitirildiğini dile getirdi.

‘’21 Mart’ta yapılan akıl yargılamasından sonra ticaretim bitirildi, o zamandan sonra bütün ceklerim yazıldı iş yeri eşimin üzerineydi haliyle çekler de eşimin adınaydı . Ödeyemez hale geldigimiz için hızla mahkemeler oluşturdular. Çek kanunlarına göre de bedeli ödeyemezsek hapis cezası olabilir. 1 ay zaman kaldı’’ diyen baba Şaban Vatan yaşananları şu sözlerle anlattı:

İşlerim PVC, cam ve cam balkon üzerine iş yapıyordu. Ayda 300 bin civarında ciro yapardı. İki ayrı yerde işletmemiz vardı. Eynesil ve Trabzon Şalpazarında. 12 Nisan olay zamanından itibaren isletmem normal seyrinde devam ediyordu

Olaydan bir ay önce 120 dairelik PVC işi almıştım. Yarısı evraklı yarısı bir daire karşılığında. O süreçte işi yaptım teslim ettim. Evrakları PVC doğrama aldığım isletmeye vermiştim. Ayrıca Tirebolu ilçesinde de 300 bin TL ile iş anlaşma sürecindeydim. Coşkun Somuncuoğlu adı gündem olunca perakende işlerim engellenmeye başladı.

Seçim zamanı yaklaştıkça bana ticari olarak etki yapmaya başladılar. ‘’İş yerini kapatacak, o battı’’ diye Eynesil’de söylenti oluşturdular. Ardından da akıl yargılaması yaptırdılar. 500 bin değerinde olan daireyi, 200 bin civarında satmak zorunda kaldım. 300 bin zarar ettirildim. Tirebolu’daki işi başka firmaya verdiler. Yargılama yapıldığı için. 3 ay hiç iş yapamaz hale getirildim. Çekler yazılınca çalışma yaptığım işletmelerden artık çalışma yapamaz olduk haliyle. Daha sonraları bir abimizin referans olmasıyla tekrar işletmemi çalıştırmaya başladım. Yaklaşık bir yıldır devam eden kriz beni de etkiledi. Geçimimizi zor karşılar hale geldik. Önceden Rabia Nazımızın adaleti için her yere koşturuyordum. Ama şimdi her yere gidemiyorum. Onlar amaçlarına ulaşmış oldu. Biz hala perişan haldeyiz. Son günlerde iflas ettirilmiş olarak karşılıksız çeklerin kanuni hapis cezasıyla mücadele ediyoruz. Nasıl bir mücadele edeceğiz onu da bilmiyorum. Çünkü ödeme imkanımız bu süreçte yok.

Atika Vatan hakkında gönderilen ve içinde hapis cezalarının da yer aldığı bazı evraklar şöyle:

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…

Abdurrahim Albayrak ve eşinde Koronavirüs tespit edildi

“Tüm futbolcular ve teknik heyetin kontrolden geçirildiği, hiç kimsede virüs tespit edilmediği…