Meclis Başkanı Şentop, TBMM’nin 2 Mart Salı günü toplanacağını ifade etti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İdlib’i görüşmek için olağanüstü toplanacak. Suriye Ordusu’nun İdlib’de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik saldırılarına tepkiler dinmiyor.

Siyasi partiler, rejim saldırılarının değerlendirilmesi ve yetkililerin bilgi verilmesi için TBMM’nin olağanüstü toplanması gerektiğini talep etti.

Cumhuriyet Halk Partisi, savaş kararları alınması konusunda tek yetkili kurumun TBMM olduğunu belirterek İdlib gündemli olağanüstü toplantı yapılmasını istedi.

Diğer siyasi parti temsilcilerinden de benzer talepler geldi. Toplantı için teklif vereceği belirtilen AK Parti ise dün önerisini yaptı. Bunun üzerine toplanma kararı alındı.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, salı günü toplanmasının daha faydalı olacağını söyledi.

Şentop, “Hem verilecek bilgilerin niceliği hem de niteliği bakımından Meclisimizi daha çok tatmin edecek bir görüşmenin yapılabileceğine dair kanaatim var” dedi.

Şentop, İdlib’deki gelişmelere yönelik Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Meclis Başkanı Şentop, İdlib’de dün 33 şehit verildiğini, 32 vatan evladının yaralandığını belirterek, bunun bütün milletin ciğerini dağladığını, herkesi üzüntüye sevk ettiğini söyledi.

Şentop, şehitlere rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır diledi.

Ateşin düştüğü yeri yaktığını belirten Mustafa Şentop, “Muhakkak ailelerin ızdırabı çok da büyük.” ifadesini kullandı.

Şentop, olayı geceden beri takip ettiğini anlatarak, şöyle konuştu:

Bölgedeki arkadaşlarımızdan ve kabinedeki arkadaşlarımızdan detaylı olarak bilgileri yakından takip ediyorum. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz (TSK) bu saldırıyı gerçekleştiren rejim güçlerine karşı büyük operasyonlar gerçekleştirdi. Bunlar devam ediyor. Bugün de bölgede gerginliğin tırmandırılmaması, bölge barışını daha kötü bir şekilde etkileyecek bir tablonun ortaya çıkmaması için uluslararası hukukun verdiği imkanlar içerisinde Türkiye gerekeni yapacak ve yapıyor. Diplomatik olarak, askeri olarak uluslararası alanda temaslar, görüşmeler devam ediyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup Başkanvekilleri ve yeterli sayıda milletvekili tarafından Meclis’in yarın olağanüstü toplantıya çağrılmasıyla ilgili bir talebin geldiğini anımsatan TBMM Başkanı Şentop, “İçtüzük’ün 7’nci Maddesi’ne göre Meclis’teki milletvekillerinin 5’te 1’i üzerindeki milletvekilleri, Meclis’in olağanüstü toplanmasını talep edebiliyor. Bu tabii tatil ve ara vermede yapılan bir talep. Fakat bu talep üzerine otomatik olarak bir olağanüstü toplantı gerçekleşmiyor. Bu konuda Meclis Başkanı’na 7 gün içerisinde bu taleple ilgili gereğini yerine getirme konusunda bir düzenleme İçtüzük içeriyor.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay imzasıyla salı günü Milli Savunma Bakanı’nın Genel Kurulu bilgilendirmesine dair bir talep yazısı geldiğini aktaran Şentop, “Dolayısıyla bu çerçevede salı günü, hem verilecek bilgilerin niceliği hem de niteliği bakımından Meclisimizi daha çok tatmin edecek bir görüşmenin yapılabileceğine dair kanaatim var. Tabii bu 7 günlük süre de cuma gününe kadar devam ediyor. Salı günü yapılacak görüşmeler neticesinde tekrar görüşebiliriz. Yarın verimli bir sonuç alınamayacağı için Genel Kurulu toplantıya çağıramayacağımı burada ifade etmek isterim” ifadelerini kullandı.

Meclis Başkanı Şentop, CHP’nin, “Genel Kurul’un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bilgilendirilmesi” talebinin anımsatılması üzerine, Genel Kurul’un Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından bilgilendirileceğini bildirdi.

Şentop, hükümet sistemi değişikliği sonrası Anayasa ve İçtüzük’te, Cumhurbaşkanı’nın Genel Kurul’da bilgilendirme yapmasına yönelik bir düzenleme olmadığını, Cumhurbaşkanı yardımcılarının ve bakanların kendi talepleri ya da Meclis’in talebi üzerinde bilgilendirme yaptığını anımsattı.

TBMM Genel Kurulunun daha önce 15 Temmuz darbe girişiminde ve 2 Ocak’ta olağanüstü toplandığını anımsatan Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:

Teknik bir detay bu. Çoğu kimsenin belki ilgilenmediği bir detay ama hukuki bakımdan da İçtüzük bakımından da Meclis’in zaten perşembeden salıya kadar bir toplanmama hali var. Ama komisyonlar çalışma halinde. Salıdan itibaren de olağan toplantılar devam ediyor. Bu anlamda salı günü yapılacak olan olağan toplantıdır. Olağanüstü toplantıyla ilgili hukuki, teknik hususu ise yazılı olarak arkadaşlarımıza ileteceğim.

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…