Gazeteci İsmail Saymaz, Halk TV’de yayınlanan “Şimdiki Zaman” programında, darbe iddialarını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sorduğunu belirterek, Soylu’nun açıklamasını aktardı.

 

 

İsmail Saymaz, şunları söyledi:

“Sayın Süleyman Soylu’yu aradım; dedim ki, ‘Günlerdir Rand Corporation’ın raporundan hareketle, Türkiye’de orta kademe subaylar arasında bir huzursuzluk olduğu iddiası Türkiye’ye taşındı ve Türkiye’de iktidar yanlısı medya, bir Kemalist darbe spekülasyonu ileri sürüyor. Bir vehimden bahsediliyor ve Kemalistler, Atatürkçüler, bundan fevkalade rahatsızlar. Biz de, onların en çok izlediği kanalda bu akşam program yapıyoruz. Bütün arkadaşlarımın ismini söyledim. Eğer kabul ederseniz, bizim programımıza katılmayı uygun görürseniz, buna dair açıklamanızı, Halk TV’den duyurmak isteriz biz. Yani Atatürkçüler, Kemalistler, rahatsızlar yani; bu durumdan, bu ithamdan, iktidar yanlısı basındaki bu iftiradan rahatsızlar. Dolayısıyla, burada cevaplarsanız iyi olur. Biz de çok seviniriz’ diye teklif götürdüm.

Sayın Bakan, yoğunluğu nedeniyle bunu yapamayacağını ama benim, programda Halk TV izleyicilerine açıklamam için bir demeç verdi bana.

Öncelikle sondaki bilgiyi söyleyeyim: Yani ben ona dedim ki, ‘Siz, Jandarma’dan da Emniyet’ten de sorumlu kişisiniz. Böyle bir kıpırdanmaya dair bir kuşku, bir şüphe, bir istihbarat var mı?’ “Bunu sormanızı bile zul addediyorum” dedi. Ve diyor ki, “Türkiye ordusu, hiç olmadığı kadar güçlü. Sınır ötesi operasyon yapıyor ve tam böyle bir dönemde kapı arkasında bir plan çevriliyor. Yani orduyu da karıştırabilecek ve Türkiye’de bir huzursuzluk yaratabilecek bir plan çevriliyor. Şu anda hiçbir kurumumuzda bir vesayet belirtisi ve hareket yoktur. Bu yönde herhangi bir örgütlenme de söz konusu değildir.” Bundan kastı zaten darbe nüvesi. Dolayısıyla bunu ifade ediyor. “Zaten Türkiye’de 15 Temmuz’dan sonra halkın darbeye karşı müthiş bir bilinçlenmesi söz konusudur. Bir daha böyle bir şeye, olur ya, tevessül eden olursa, daha feci bir durumla karşı karşıya kalır. Darbe olur mu? Darbe, her ülke için teorik olarak mümkündür, Amerika dahil. Türkiye’de ise bunun odağı olabilecek bir örgütlenme, bir nüve söz konusu değildir. Eski vesayet sistemi üzerinden Türkiye’ye müdahaleye yöneliyorlar” diyor Yani, “Rand Corporation’ın raporuyla Amerika’nın yerleşik düzeninin ya da bu raporu hazırlayan zihniyetin Türkiye’de sanki böyle bir vesayet muhatabı varmış gibi, eski vesayetin alışkanlıklarıyla hareket ettiğini” söyleyerek, bu raporu suçluyor. “Bunun da anlamı şudur” diyor: “Türkiye, terörle mücadelede son dönemlerde”, bilhassa sınır ötesi operasyonları kast ediyor, “son yıllarda büyük bir uyum gösterirken, bu uyum, stratejik olarak baltalanmak isteniyor” diyor.

Bütün bu açıklamalardan biz, Türkiye Cumhuriyetinde cumhurbaşkanından sonra bu hususta Millî Savunma Bakanıyla beraber en yetkin ağızdan (bu demeci almış olduk.)

İsmail Saymaz, Bakan Soylu’nun demecini naklettikten sonra şunları söyledi:

Ey iktidar yanlısı gazeteciler, Türkiye’de bir darbe, darbe tehdidi veya darbenin taşıyıcısı olabilecek bir vesayet söz konusu değil. Varsa bile bunu soruşturmakla görevli kişilerden biri de Sayın Süleyman Soylu, Sayın Hulusi Akar ve Sayın Cumhurbaşkanı, ama bununla beraber Türkiye’de bir Kemalist darbe iddiasını dillendirmek, şayet ispatlayamıyorsanız, Türkiye’de zaten kutuplaşmış bir toplumu, müthiş bir çatışmaya sürmek demektir.”

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…