Avusturya’da gümrük yetkilileri, bir Türk şirketine ait otobüste 21 bin kaçak koruyucu maske buldu.

Avusturya’da bir Türk şirketine ait yolcu otobüsünde çok sayıda kaçak koruyucu maske tespit edildi. Avusturya haber ajansı APA’nın haberine göre, Viyana Gümrük Müdürlüğü’ne bağlı memurlar tarafından, başkent Viyana yakınlarındaki Inzersdorf’ta durdurulan otobüste 21 bin adet tek kullanımlık koruyucu maske bulundu. Ayrıca otobüste bulunan 25 kilogram et, bin 200 sigara ve çeşitli ürünlere de el kondu. Maskelerin piyasa değerinin 50 bin euro olduğu tahmin ediliyor.

APA’nın haberinde, yaşı 40 ile 50 arasında değişen dört şoför ile üç otobüs yolcusunun, Türkiye-Almanya seferi yaptığı belirtildi. Avusturya Maliye Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre, söz konusu Türk otobüs şirketine ait araçlarda, geçmişte de kaçak ürünler tespit edilmişti. Otobüs şirketine soruşturma açılırken, kaçak ürünlerle yakalananlara para cezası verildiği belirtildi.

Koruyucu maske ve giysilere olan talep arttığı için birçok ülke bu ürünlerin ticaretinde yeni düzenlemeler getirdi. Türkiye’de de Ticaret Bakanlığı, koruyucu maske, tıbbi eldiven ve koruyucu tulum gibi ürünlerin ihracatını geçtiğimiz hafta aldığı kararla ön izne bağladı.

Alman hükümeti koruyucu maske, giysi ve eldiven gibi ürünlerin ihracatını yasaklamış, Çek Cumhuriyeti koruyucu ürünlerin yanı sıra dezenfektan maddelerin ihracatına yasak getirmişti. Fransa’daysa koruyucu maskeler ancak reçete ile satın alınabiliyor.

KAYNAK: DW Türkçe

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…

Abdurrahim Albayrak ve eşinde Koronavirüs tespit edildi

“Tüm futbolcular ve teknik heyetin kontrolden geçirildiği, hiç kimsede virüs tespit edilmediği…

Sokak köpeğini pitbullara parçalattılar!

Kan donduran görüntüler Adana’dan geldi. Tasmasız gezdirilen pitbull cinsi köpeklerin sokak köpeğine…