Van’ın Erciş ilçesinde uzun süredir farklı iş arayışları içerisine giren Murat Gürbüz, son çareyi annesinin emeğinde buldu.

Erciş ilçesinde uzun süre işsiz kalan Murat Gürbüz, yaptığı tüm arayışların sonuçsuz kalması sonrası annesinin emeğinden ekmek tezgahı kurdu. Lezzeti ve katkısız olması nedeniyle çoğunlukla tercih edilen lavaş ve tep tepe ekmeğinin nasıl yapıldığını ve nasıl pişirildiğini annesinden öğrenen Gürbüz, Erciş ilçe merkezinde tandır evi açtı. Pişmesiyle birlikte taze buğday kokusunu etrafa saçan lavaş ve tep tepe ekmeği iştah kabartmakla birlikte çoğunluğun tercih ettiği ve yoğunlukla tüketilen ekmek çeşidi.

‘Normal ekmek fırınım vardı iş yapmadı’
Uzun süre işsizlikle uğraştığını kaydeden Gürbüz, ilk olarak normal bir ekmek fırını açtığını fakat iyi bir çevresi olmaması sebebiyle işlerinin yolunda gitmediğini aktardı. Gürbüz, ” Burada daha önce normal katkılı fırın ekmeği üretiyordum. Fakat gerek ekmeğin karkılı olması gerek ise aranan lezzetin bulunmaması sebebiyle işlerimiz çok ta iyiye gitmiyordu. Bir gün evde annem bana yemek hazırlarken önüme koyduğu ekmeğin lezzetini fark ettim. Sonra aklıma bu iş geldi. ‘Neden olmasın?’ diye sordum kendi kendime. Daha sonra annemden rica ettim. Bana hamurun nasıl yapıldığını, ekmeğin nasıl pişirildiği, yufkaların nasıl açılması gerektiğini öğretti. Uzun bir uğraş sonrası tandır ekmeğini pişirmeyi öğrendim. Fakat bir türlü annemin pişirdiği ekmeğin lezzetini tutturamıyorum” dedi.

‘Hem organik, hem ekonomik, hemde doyurucu’
Pişirdiği ekmeklerde hiç bir şekilde katkı kullanılmadığını ifade eden Gürbüz, ” Tandır ekmeği ile diğer katkılı ekmek arasında ciddi bir fark var. Örneğin tep tepe dediğimiz ekmek normal bir fırın ekmeğininin 2 buçuk katı. Yumuşaklığı ve pişkinliği ile doğal bir ekmek tadı almanız mümkün. Aynı zamanda doyurucudur da.”

‘İlgi çok fazla’
Her gün en fazla saat 15 ile 16 arasında ekmeklerinin kaldığını ifade eden Gürbüz, ” Keşke imkan olsa Erciş’in ve bölgenin tamamına ekmek yetiştirme imkanı bulsak. Gerek fiziki koşullarımız gerek ise imkanlarımız ürettiğimiz yetiştiremiyor” dedi.

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…