Corona virüsü salgını dünyada hız kesmeden yayılırken, 9 yıl önce izleyiciyle buluşan film yeniden gündeme geldi.

Esrarengiz bir salgını konu alan ve kadrosunda Matt Damon, Jude Law ve Gwyneth Paltrow gibi isimleri barındıran Contagion filmi, corona salgınıyla olan benzerliği nedeniyle ABD’de Apple mağazaları üzerinden en çok indirilen yapımlardan biri oldu.

Contagion’un yapım şirketi Warner Bros, filmin corona virüsü ortaya çıkmadan önce kataloglarında 270. sırada bulunduğunu, virüs çıktıktan 3 ay sonra ise şirketin en çok aranan filmleri arasına girdiğini söyledi. Filmin şimdilerde popüler hale gelme sebebi ise corona virüsü salgınıyla görülen benzerlikler.
Filmde bir iş kadınını canlandıran Gwyneth Paltrow, Çin seyahati sırasında kaptığı esrarengiz ve öldürücü bir virüs sebebiyle hayatını kaybediyordu. Salgının Çin’den kapılan bir virüs dolayısıyla yayılması, corona virüsüyle aralarında bulunan benzerliklerden sadece biri.

Filme olan ilgi Paltrow’un 26 Şubat’da uçaktaki maskeyle yaptığı Instagram paylaşımıyla da arttı. 6.9 milyon takipçisi olan Paltrow, paylaşımında, “Paris’e doğru yoldayım. Paranoya sahibi? Tedbirli? Panik? Uysal? Evrensel salgın? Propaganda? Bu maskeyle uçakta uyuyacağım. Ben bu filmde daha önce yer almıştım. Güvenli kalın. El ele sıkışmayın. Ellerinizi sürekli yıkayın” ifadelerini kullanmıştı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre Contagion filmindeki kurguyla, gerçek hayatta olanlar arasında enteresan benzerlikler bulunuyor. Paltrow’un oynadığı karakter MEV-1 adı verilen virüsü, yarasadan virüs kapmış bir domuzdan alan bir Hong Kong şefiyle el sıkıştıktan sonra kapıyordu.  Gerçek hayatta ise, sağlık uzmanları corona virüsünün Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde hayvandan insana geçmiş olabileceği gerçeği üstünde duruyor.

Filmde bahsedilen MEV-1 virüsü ve corona virüsünün benzerlikleri arasında iki virüsün de ilk başta solunum yolundan vücuda girerek, insan bedenini etkilemesi bulunuyor.
Ancak filmde görülen virüsün insanlarda ölüm oranı yüzde 25 iken, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) açıkladığı orana göre corona virüsü salgınında görülen ölüm oranı yüzde 3.4.

Contagion’ın tekrar popüler olması filmin senaristi Scott Z Burns’ün de şaşırmasına sebep oldu. Senarist, Fortune dergisiyle yaptığı röportajda, filmde izleyiciye göstermek istedikleri fikrin ‘toplumun böylesi salgınlara karşı ne kadar savunmasız olduğuydu’ ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…