Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Kilis Barosu Sosyal Tesisi temel atma törenine katılmak için geldiği kentte basın mensuplarına gündemde olan yargı reformu paketine ilişkin açıklamada bulundu. ( İzzet Mazi – Anadolu Ajansı )

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, cezaevlerindeki korona virüsü tehlikesine karşı Meclis’e seslendi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, korona virüsün cezaevinde yarattığı risklere dikkat çekerek Meclis’e seslendi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, HSK, Noterler Birliği ve Adalet Bakanlığı’nın üst düzey bürokratlarıyla yapılan korona virüs yargı zirvesine katılan Feyzioğlu, toplantıda alınan önlemleri sosyal medya hesabından duyurdu. HSK’nın aldığı tavsiye kararı uyarınca acil işler dışındaki duruşmaların mahkemelerce ertelendiğini, tutuklu ve acil işlerde SEGBİS sisteminin uygulanmaya başlandığını hatırlatan Feyzioğlu, TBB’nin tavsiye kararı uyarınca cezaevlerine tutuklu, hükümlü görüşüne giden avukat sayısında geçen hafta sonuna oranla yüzde 50 azalma olduğunu bildirdi.
Feyzioğlu, yapılan toplantıda bu önlemlerin daha da artırıldığını ve belli bir süreliğine cezaevlerinde avukat, hükümlü ve tutuklu görüşmelerinin cam arkasından ve telefonla yapılacağını, cezaevine giren tüm avukatlara hem eldiven hem maske verileceğini, ayrıca görüşmelerin ardından görüşme odalarında ilaçlama yapılacağını kaydetti.
Feyzioğlu, toplantıda konuşulmayan infaz reformu meselesi için de düşüncelerini açıkladı. Feyzioğlu, şunları söyledi:
“Bu toplantıda konuşulan bir bölüm değil. Meclisimize sesleniyorum. Bir defaya mahsus ceza ve infaz indirimi yapalım. Çünkü bugün cezaevleri kapasitesinin 4, 5 katı. İçeriye virüs bulaşırsa çok büyük sıkıntı doğar. Cezaevlerindeki sayıyı makul düzeye indirelim. Aynı zamanda kalıcı bir infaz reformu yaparak, hem cezaevlerindeki anormal birikimi önleyelim hem de cezasızlık algısını yıkalım. Aşırı doluluk olmasın. İnsanların rehabilite olmasını, ıslah olmasını sağlayalım. Hapis cezasını alan, cezası seçenek yaptırıma dönüşmemişse cezaevine girsin, cezasını çeksin. Cezasızlık algısı ortadan kalksın. Şu infaz reformunu yapalım. İnfaz reformunu yapabilmek için cezaevlerinin acilen, hızla mevcudunun azaltılması lazım. Koronavirüsün varlığı bunu iyice zorunlu ve acil kıldı.”

HABER MERKEZİ

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…