Britanya hükûmeti kıdemli bilim danışmanı Sir Patrick Vallance ve başbakanlık sağlık danışmanı Chris Whitty, virüsü bir kez kapanların “biraz” bağışıklık geliştireceğini ve Kovid-19’u ikinci defa kapma ihtimallerinin çok düşük olduğunu söyledi. 

Japon yetkililer geçen ay virüsü daha önce kapan ve tedavi görüp hastaneden taburcu edilen bir kişide tekrar Kovid-19 tespit edildiğini açıklamıştı. Bu duyuru bilim insanlarının kafasını karıştırmıştı.

The Guardian’a konuşan Leed Üniversitesi öğretim üyesi Profesör Mark Harris, virüsü daha önce taşıyan birinin tekrar enfekte olma ihtimalinin düşük olduğunu, ancak hayvanlarda görülen bazı Koronavirüs türlerinin “ısrarcı” olabildiğini ifade etti.
Pazartesi günü yapılan basın toplantısında bir gazetecinin Japonya’daki vaka hakkındaki sorusunu yanıtlayan Vallance, bazı insanların bulaşıcı hastalıkları iki defa kaptığını ancak bunun “nadir bir durum” olduğunu ifade etti.
Profesör Whitty de bazı virüslere karşı uzun süreli bağışıklık olmasa bile normal şartlarda kısa süreli bağışıklık olduğunu dile getirdi.
Öte yandan bulaşıcı hastalıklar uzmanı Profesör Jon Cohan, “Bu soruya henüz kesin bir cevabımız yok çünkü henüz antikor testimiz yok, ancak yakın zamanda olacak. Fakat diğer bulaşıcı hastalıklarımıza baktığımızda genelde enfeksiyonu geçirenlerin bağışıklık kazanacağını ve tekrar virüse yakalanmayacağını görüyoruz. Her zaman istisnai durumlar olacaktır” dedi.

KAYNAK: T24

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…

Abdurrahim Albayrak ve eşinde Koronavirüs tespit edildi

“Tüm futbolcular ve teknik heyetin kontrolden geçirildiği, hiç kimsede virüs tespit edilmediği…