Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ardından bütün dünyaya yayılan Corona virüsü can almaya devam ediyor.

 

Virüsün yayıldığı İran’da ölüm sayısı 1000’e yaklaştı. Ölümleri ve vakaları sakladığı söylenen İran’da neler yaşandığını İran’da yaşayan Behnaz Pouri, gazeteci Nebiye Arı’ya anlattı.

Çin’den İran’a sürekli uçuşlar olduğunu vurgulayan Pouri, Tahran’a çok yakın bir mesafede virüs ortaya çıkmasına rağmen herhangi bir karantina uygulanmadığına dikkat çekti. Mollaların karantiya karşı çıktığını söyleyen Pouri, ‘’Sağlık Bakanı’nın ısrarıyla ancak bir süre sonra karantinaya alındı ama virüs artık yayılmış oldu.’’ dedi.

Pouri, ülkede hala tam anlamıyla bir karantina uygulanmadığının altını çizerken, sağlık sisteminin yeterli olmadığını ve İran’a karşı uygulanan ambargo sebebiyle de belirli sağlık teçhizatlarının alınamadığına dikkatleri çekti.

‘İnsanlar bir taraftan tedirgin ama bir taraftan da Hükümetin köşeye sıkışmasından dolayı mutlu. Mesela 40 yıl sonra İran’da alkol üretimi serbest oldu, yasak kalktı, camiler kapatıldı, cuma namazları durduruldu, türbeler kapatıldı. Aslında insanlar bundan dolayı iyi tepki veriyor, ‘Bizim (protestocular) başaramadığımızı virüs başardı’ diyorlar.’

‘İran’da art arda o kadar trajik olay yaşandı ki, protestolarda 3 günde 1500 kişinin vurulması daha acı, uçak travması daha etkiliydi, herkes ağlıyordu. Şimdi ise o kadar değil. Ölü sayısı da henüz oraya ulaşmadı.’

Söyleşinin tamamı:

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…

Abdurrahim Albayrak ve eşinde Koronavirüs tespit edildi

“Tüm futbolcular ve teknik heyetin kontrolden geçirildiği, hiç kimsede virüs tespit edilmediği…

Sokak köpeğini pitbullara parçalattılar!

Kan donduran görüntüler Adana’dan geldi. Tasmasız gezdirilen pitbull cinsi köpeklerin sokak köpeğine…