Corona virüs nedeniyle evlerine kapanan vatandaşlar internet alıverişine yoğunlaştı. Vatandalar bu yolu seçerken Şok Market de işçiyi sömüren bir yol seçti. 

‘Cepte Şok’ online alışveriş uygulaması için farklı görevlerde çalışan işçilerin, ek ücret almadan, ellerinde poşetler ile yürüyerek siparişleri evlere ulaştırmaya zorladığı iddiaları ve çalışanların çektiği görüntülerin ortaya çıkmasıyla Twitter’da #ŞokMarketBoykot etiketiyle boykot çağrıları yapıldı.

Bunun üzerine Şok’tan yapılan açıklamada ‘çalışanlara 500 metreden uzağa servis yaptırmadıklarını ve bu iş için 350 kişinin işe alındığı’ iddia edildi.

Şok yönetiminin servise çıkma baskısını kabul etmediğini, bunun üzerine ücretsiz izne zorlandığını belirten bir Şok Market çalışanı ise sosyal medya hesabından işten çıkarıldığını duyurdu.

Tükenmez Haber’den Nilay Göl’ün haberine göre;  Şok Market’in salgın krizini fırsata çevirdiğini söyleyen ve Şok’un ‘Cepte Şok’ online alışveriş uygulamasını kabul etmediği için çıkışının verildiğini söyleyen işçi, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu uygulama usulsüz bir şekilde, tebliğ edilmeden, aceleye getirilerek çalışanlara imzalatıldı. Kabul etmediğimi söylediğim zaman süresiz ücretsiz izin vereceklerini ya da yasal haklarımı kullanacağımı söylediler. Ben de ‘Yasal haklarımı kullanacağım’ dedim ve ertesi gün de iş akdimin feshinin gerçekleştiğini belirten kağıtla geldiler.”

Sosyal medyada dolaşan ‘Orta ölçekli marketlerin de bu işe girmesinden rahatsız mı olundu acaba?’ paylaşımlarını sorduğumuz işçi, şu yanıtı verdi:

“Bence bundan bir rahatsızlık oluşmadı. Bu Şok’un kendi savunması galiba. ‘Rakip firmaların düzenlediği bir boykot’ diyorlar ama bu tamamen krizi fırsata çevirme.”

Evlere servis için ek ücret verileceğine dair herhangi bir bilgi verilmediğini söyleyen işçi, sözlerine şöyle devam etti:

“Ben hiç poşet taşımadım, ilk günden itibaren karşı çıktım. Ancak bölge müdürleri poşetlerin teslimi yapılırken WhatsApp gruplarına fotoğraf atılmasını istiyordu. Müşteriden fotoğraf için rica ediliyordu. Bununla ilgili birçok fotoğraf gördüm.”

Tepkiler üzerine Şok Marketler’in yaptığı açıklamayı hatırlattığımız işçi, “Koronavirüs krizini fırsata çevirdiler. O kadar acele ettiler ki altyapıları yoktu. Araç, personel, işleyiş hepsi eksik ve hatalı. Alışveriş yapanların yorumlarını okursanız birçok eksiklik belirtilmiş zaten. 500 metre ile ilgili sosyal medyada videolar var. İnsanlar ellerinde poşet yağmurda çamurda 500 metreden fazla mesafelere gidiyor, bununla ilgili bir çok kanıt mevcut. Şok’un açıklaması asılsız bir savunma” dedi.

Uygulama için imza atmadıklarını söylediklerinde imzalarının gösterildiğini söyleyen işçi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yemek parası için imza attığımızı, bu maddeyi okumamıza fırsat verilmediğini söyledik. Bölge müdürü, ‘Benim 13 mağazam var, herkese anlatamazdım. Acelem vardı, okusaydınız’ dedi. ‘Ama fırsat verilmedi, imzalamazsak yemek paramızın yatmayacağını söylediniz’ dediğimizde de ‘Benim tebliğ için vaktim yoktu’ dedi.”

Hukuksal yollara da başvuracağını ifade eden işçi, “Hak arayacağım tabii. Çünkü; 25/2 yanlış bir çıkarma maddesiymiş. Ama 5.5 aylık çalışan olduğumdan bir kazancım olacağını sanmıyorum. Benim amacım geride kalan insanlar için bir şeylerin değişmesi. Sesleri çıkmıyor. Çünkü; korkuyorlar, sorumlulukları var. Onlara bir ses olmak benim amacım”

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…

Abdurrahim Albayrak ve eşinde Koronavirüs tespit edildi

“Tüm futbolcular ve teknik heyetin kontrolden geçirildiği, hiç kimsede virüs tespit edilmediği…

Ahmet Hakan: Ankara’daki toplantı Ekrem İmamoğlu’nun kalesine atılmış üç politik goldür

Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan bugünkü köşesinde Ankara’da dün toplanan büyükşehir belediye…