İDRİS YILMAZ – medyablok

Bingöl’ün Genç ilçesi Kültür mahallesinde bir evin nemli bodrum katında iki çocuğu ile yaşamak zorunda kalan annenin dramı yürek parçalıyor. Aylar önce eşinin iş aramak için İstanbul’a gittiğini fakat halen iş bulamadığı belirten anne Fatma S., “Küf kokusu ve maddi imkansızlar nedeniyle çocuklarımın sağlık ve psikolojik durumu her gün biraz daha kötüye gidiyor. Korona öldürmezde maddi imkansızlıklar bizi öldürecek” ifadesinde bulundu.

Korona salgının yayılması işsizliği ve yoksulluğu derinleştirirken bununla birlikte açığa çıkan yoksul aile dramları yaşanan toplumsal çöküşü açıklar nitelikte. Bingöl’ün Genç ilçesine bağlı Kültür Mahallesinde ikamet eden iki çocuk annesi Fatma S., Korona salgını nedeniyle kapandığı evde açlık ve yoksullukla mücadele ediyor. Bingöl’de iş bulamadığı için aylar önce iş bulmak amacıyla İstanbul’a giden eşinin halen iş bulamadığını belirten Fatma S.,”Benim yaşadığım bu azabı Allah düşmanıma yaşatmasın. Çocuklarım nem ve küf kokusundan hasta, bu yetmezmiş gibi şimdide maddi imkansızlıklarla mücadele ediyoruz” dedi. Korona Virüsü salgının yayılması ile birlikte herkesin evine kapandığı bu nedenle iş bulamadığını dile getiren Fatma S., “Yiyecek bulmakta zorlanıyoruz. Baş vurduğum kurumlardan cevap alamıyorum” dedi.

‘Mutfak masrafımı karşılayamıyorum’

Bir bodrumun küflü mantarlı katında iki çocuğuyla birlikte yaşam mücadelesin verdiğini ifade eden Fatma S.,” Korona salgını yayılmadan önce iyi kötü el işleri yaparak evime ekmek alabiliyordum. Şimdi salgın sebebiyle ne sokağa çıkabiliyorum, ne de el işi satabiliyorum.Bu nedenle mutfak masrafını karşılayamıyorum” dedi. Eşinin Bingöl’de uzun süredir iş aradığını fakat bulamadığını belirten Fatma S. eşi için,” Çok uğraştı, çok aradı, iş bulamayınca İstanbul’a iş bulma umuduyla yol parasını borç ederek evden çıktı. Fakat 6 aydır İstanbul’da olmasına rağmen halen iş bulamadı. Şimdi de bu korona hastalığı başımıza bela oldu. Evimizden çıkamıyoruz, eşim İstanbul’da para bulamadığı için evine dönemiyor, durumundan endişeliyim” dedi.

‘Birçok kuruma başvurdum, fakat sonuç alamadım’

Defalarca Sosyal Yardımlaşma Derneği’ne başvurduğunu belirten Fatma S., “ yaptığım hiçbir başvuruya cevap alamadım. En son kaymakamla görüşmek istedim, fakat görüştürmediler” dedi. BİMER ve CİMER’e de başvurduğunu aktaran Fatma S.,” Başvurmadığım yer kalmadı, deyim yerinde ise insanlar kör ve sağır olmuş. Biz ne yapacağız nereye gideceğiz bilmiyoruz. Devlet yetkililerinin ve duyarlı kesimlerin sesimizi duymasını istiyoruz” dedi.

‘Çocuklarım gözlerimin önünde eriyor, ben kahr oluyorum’
Kaldıkların evin küflü ve nemli olduğunu aktaran Fatma S.,” kaldığım evin her tarafı küf ve mantar dolu. Çocuklarım nefes alırken göğüslerinde hırıldama sesi geliyor. Her gün hasta olacaklar diye korkuyorum. Çeresizim ne yapacağımı bilemiyorum”

‘Ne iş olsa yaparız’

Maruz kaldıkları yoksulluğun yarattığı imkansızlıklar nedeniyle eşinin aylardır İstanbul’da iş aradığını fakat bulamadığını aktaran F.S.,”Eşimle bana ne iş verseler yapmaya hazırız. Yeterki çocuklarımızın karnını doyuracak bir işimiz olsun. Gözümüz yüksekte değil. İş seçecek durumda da değilim. Ne olursunuz sesimizi duyun artık. Korona hastalığını unuttuk, riski falanda düşünecek durumda değiliz, çaresizi ne olur duyun bu feryadımızı” dedi.

Medya Blok Youtube kanalını takip edin...
You May Also Like
metiner

Metiner’den 10 saniyelik donma

Mehmet Metin Rusya ve Mısır’ı karıştırınca 10 saniye onmak zorunda kaldı. Şaban…

Kavuk Şevket Çoruh’ta

Geleneksel Türkiye tiyatrosunun geleneği olan ‘kavuk’, Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a bu akşam devredildi. Kavuk, İBB’nin…

24 TV ve Star da kapatılıyor

TürkMedya’da bir gazete ve bir televizyon kapısına kilit vurulacak. Medyaradar’ın haberine göre;…